MENU

15:36
Довжина нарізки сінажу
На цю тему написана не одна дисертація іменитих вчених і практиків, та до сих пір точаться дискусії так, ніби йде пошук чарівної палички. Присвятивши вивченню цих матеріалів пару тижнів Ви опинитесь перед фактом, що ще більше заплутались. Давайте спробуємо розібратись разом.
     Змішаний раціон, приготовлений за допомогою кормозмішувача, має на меті споживання твариною усіх кормів суміші для отримання більших надоїв. Це спрацювало у світовому масштабі. Однак, ефект напряму залежить від якості КОЖНОГО із компонентів. Давайте звернемося до думки провідних фахівців із США та Австрії щодо довжини подрібнення, у даному разі сінажу люцерни:
     Доктор Гордон Джонс (незалежний консультант і співвласник молочної ферми Central Sands Dairy, США http://ht.ly/1IeBC):
     «Я намагаюсь заготовлювати мою люцерну з якомога довшою нарізкою. Чим довшою тим краще, але настільки довгою щоб її можна було втрамбувати в траншею та захистити від доступу повітря. Довша нарізка забезпечує кращий матрац в рубці і, як результат – вищу молочну продуктивність. Тому, подрібнюйте вашу люцерну на 2,4 дюйма (6 см), якщо ви можете зберігати її належним чином.
     Подрібнення сінажної маси (люцерна) на 2,5 дюйми не має впливу на відсортування кормів коровами, якщо решта раціону в порядку по вологості та довжині подрібнення. Добра (довша) структурна нарізка є дуже важливою в раціонах високопродуктивних корів та в раціонах з високою часткою концентратів (стабілізує кислотність рубця).»
     Йоган Хойслер (спеціаліст з годівлі дослідного інституту Раумберг Гумпенштайн, Австрія http://www.raumberg-gumpenstein.at ):
     «Зараз проводимо дослідження по згодовуванню коровам змішаних раціонів з різною довжиною нарізки. Впливу довшої нарізки на зниження продуктивності та селектування корму поки що не виявлено.
Стосовно люцерни, то заготовляючи її на сінаж на ранніх фазах вегетації та при оптимальній вологості рекомендуємо подрібнювати її на 4-6 см, що найбільш відповідає фізіології жуйних тварин та забезпечує раціон необхідною структурною клітковиною. Якщо травостій перестояв чи маса дещо пересохла необхідно зменшити нарізку до 2-3 см.»
     Як бачимо, довжина нарізки в 4-6 см не має впливу на зменшення продуктивності, а може лише призвести до зниження якості сінажу якщо не дотримуватися технології заготівлі, а саме належне трамбування та укриття траншеї.
     Якщо ж все рівно відбувається відсортовування корму, то пошукати причини можна тут:

* Корми неналежної якості. Насамперед:

1) високий вміст важкоперетравної клітковини (стара маса – аналіз по НДК дасть чітку відповідь) навіть у дрібно перебитому стані буде довго перетравлюватися у рубці тварини, заважаючи наступному прийняттю корму і, тим самим, зменшення споживання загальної кількості кормів.
2) якість бродіння і зберігання: поганий запах, смак чи наявна пліснява. Подивіться на результати аналізів: особливо на склад кислот (високий вміст оцтової та масляної кислот, вміст аміаку відштовхує тварин). Потрібно перевірити на ситах чи дійсно існує сортування. Якщо так, то необхідно встановити які компоненти відсортовуються та якої довжини. Використовуючи сита не забуваємо, що значення по розподіленню кормів на кожному із сит є нижньою, а не верхньою межею, нижче якої не можна опускатися.
* Щось не в порядку із змішуванням та роздачею корму:
3) середня довжина нарізки змішаного раціону зменшується у кормозмішувачі, тому не можна занадто довго змішувати, оскільки корм перетвориться в «кашу» і виникнуть проблеми із структурністю, що, в свою чергу, призводить до ацидозів та зміщення сичуга.
4) потрібно перевіряти рівномірність роздачі кормозмішувачем, також необхідно частіше роздавати корми (як мінімум 2 рази на день, щоб вони були достатньо свіжими на кормовому столі) та постійно їх підгортати – це також забезпечить “слабшим” тваринам більш регулярніший та спокійніший доступ до корму (вони не будуть поспішати та вихвачувати смачніші компоненти).
* Не достатньо фронту годівлі – необхідно як мінімум 60 см (24 дюйми), щоб тварини отримували корм всі одночасно та без конкуренції.
* Раціон занадто сухий (менше 50%) – концентрати не прилипають до грубих кормів, тому корови поїдають їх в першу чергу. Щоб уникнути цього можна добавляти воду (але тут головне не перестаратися, бо перезволожений раціон може ще більше підсилити сортування. Тому краще добавляти меляс,  але попередньо збалансувавши раціон по цукру і т.д.
Залежність показників молока від способу збирання, вологості корму та вмісту концкормів*
Показники молока Спосіб збирання Суха речовина Концкорма
Комбайн Причіп-
підбирач
Прес 35% 50% 25% 55%
Середня довжина нарізки, мм 38 62 148        
Надій, кг 27.4 26.8 26.2 26.4 27.2 25.7 27.9
ЕСМ, кг 29.1 28.6 28.1 28.4 28.8 28.1 29.1
Жир, % 4.44 4.52 4.55 4.57 4.44 4.77 4.25
Білок, % 3.53 3.54 3.53 3.51 3.56 3.42 3.65
Лактоза, % 4.76 4.77 4.77 4.75 4.79 4.73 4.81
Сечовина у молоці, мг/100 мл 20.5 20.4 21.8 20.4 21.4 20.4 21.3
Жир, кг/доба 1.22 1.20 1.18 1.21 1.19 1.22 1.18
Білок, кг/доба 0.97 0.95 0.93 0.93 0.97 0.88 1.01
Лактоза, кг/доба 1.31 1.28 1.25 1.25 1.31 1.21 1.35
*джерело: дисертація Eva Zeiller,  Raumberg Gumpenstein, Austria
Дослід, результати якого наведено в таблиці,  виявив, що спосіб заготівлі сінажу не має впливу на споживання корму, забезпечення структурністю, фізіологічні параметри та надій.
     При великій частці концентрованих кормів варто передбачити трохи довшу нарізку сінажу для забезпечення структурності. На довжину нарізки сіна чи сінажу можна вплинути наприклад кормозмішувачем. На якість готового корму вже не вплинути ніяк.
     З оптимізацією нарізки ви зможете розширити діапазон надою у верхній області, в районі від 8.000 кг/рік за умови високої якості грубих кормів. Якщо використовувати довжину нарізки для примусового споживання твариною кормів низької якості ви поповните ряди тих, хто не виграв.
     Важливо усунути справжню причину проблеми сортування кормів, а не її симптоми. Як бачимо, коріння цього питання знаходиться значно глибше, ніж би це здавалось на перший погляд.
Категорія: Новини технологій | Переглядів: 694 | Додав: evgeniu | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar