MENU

22:08
Томатний демпінг: виробники ціною забезпечують попит

Погода та економія на добривах зменшили врожайність томатів. Втім, виробники змушені продавати за майже минулорічною ціною. 

Українці у поточному році не надто охоче купують навіть сезонну продукцію. Навіть томати, які зазвичай у цю пору «змагаючись» у досконалості рецептур господині масово закуповували для зимової заготівлі.  Головними ознаками томатного ринку у поточному році стали зниження пропозиції, особливо якісного продукту, і відчутне зниження споживчої активності.

Втім, ситуація була прогнозована ще задовго до збору врожаю. «Багато кому довелося економити ще на етапі підготовки земель. Було внесено менше добрив, були скорочені площі, були зменшені обробки засобами захисту рослин, що за періодів несприятливої погоди знижувало продуктивність рослин і якість зібраного врожаю», — говорить керівник проекту «АПК-інформ: овочі та фрукти» Тетяна Гетьман. Тож, за її словами, пропозиція менша, ніж була за останні кілька років. «Зазвичай за сезон ми збирали урожай стиглих томатів по 10-12 разів. Нині ж можна говорити про те, що із традиційних 10-12 вибірок проведемо чотири. Поки зібрано лише два урожаї. До того ж у переважній більшості це томати другого сорту, які реалізовуємо на переробку. До завершення сезону сподіваємося зібрати ще два врожаї» — говорить Леонід Кириченко, власник фермерського господарства «Зоря Каховщини».

Ускладнила ситуацію у погода. За словами президента Асоціації «Теплиці України» Євгенія Чернишенко, у поточному році виробники томату на ґрунті спочатку зіткнулися із запізнілою весною, потім засухою, а далі затяжними зливами, що головним чином прокотилися по півдню країни, де томат традиційно виробляють найбільше. Що позначилось як на урожайності так і на якості помідорів на ринку. «Через липневі зливи та нічні перепади температур томати почали було хворіти. Проте сонячний серпень покращив таку ситуацію», — додає голова  Херсонської обласної асоціації фермерів та приватних землевласників Микола Халупенко.

Не до помідорів

Не дивлячись не зменшення пропозиції, ціни залишилися майже минулорічні. У 2014 році помідор сорту «Сливка» на київському ринку «Столичний» станом на 19 серпня коштував 2,7-3,5 грн/кг проти нинішніх 4,5-5,5 грн/кг. На півдні, зокрема на ринку «Нежданный», рік тому вартість томату була в межах 2-3 грн за кг. А нині - 2,5-3 грн/кг. А на львівському «Шуварі» «Сливку» пропонують за ціною 4-6 грн за кг, проти 2,5-3,8 грн/кг роком раніше. Експерти кажуть, що попри відчутне зростання вартості виробництва і зменшення пропозиції, фермери не мають змоги збільшувати ціни – помідори і так погано купують.

 «Якщо взяти всі складові виробництва, то частка імпорту відчутна, і його трикратне здорожчання мало би тотожно підвищити і ціну на кінцевий продукт. Адекватна ціна на ринку мала би бути орієнтовно 12 грн за кг. Проте ми розуміємо, що томати це продукт широкого вжитку, і українці потребують його. Тож навіть якщо сьогодні ціна помідорів на 20-30% вища ніж у 2014-му, та це значно дешевше тієї ціни якою вона мала би бути», — запевнив Кириченко.

На «Шуварі» зауважують, що пропозиція достатня, а от споживча активність знизилася відчутно. «На сьогодні дефіциту томатів немає. Можна купувати як і за високою так і за середньою та нижчими цінами», — говорить Іван Степанишин, радник директора з АПК оптово-роздрібного ринку «Шувар». Крім того, він додає, що додатковим фінансовим навантаженням для виробника стало і збільшення витрат на логістику.

Але вони все одно змушені продавати по тим цінам, які є. «Погодні і економічно-політичні обставини у сукупності врівноважили в деякій мірі ситуацію на ринку. Адже поряд із скороченням урожайності, ми «втратили» і частину споживачів, як у окупованому Криму так і усередині країни», — зауважив власник ФГ «Зоря Каховщини».

Задороге паливо

Влітку ціни на тепличні томати знизились, втім, зазначають тепличники, відчутного падіння попиту вони не помітили. Адже відкритогрунтові помідори у 2015 році через зниження якості тривалий час не складали конкуренцію. Загалом, ціна на тепличний томат у гривневому еквіваленті цього року на 10-20% вища, ніж у 2014-му.

«Нашу тепличну продукцію мережі беруть із задоволенням. Єдине зараз трохи посилили вимоги, до стиглості форми та кольору», — говорить директор торгівельно–складського комплексу «Калиновка» Сергій Довбня. Тож, за його словами, падіння попиту вони не спостерігають. А ось споживачі відчули дефіцит товару. Адже через здорожчання газу багато невеличких теплиць були змушені закритися. «У загальному підсумку ринок тепличного томату скоротився відсотків на 30. Хтось у цілях економії пізніше висадив розсаду, втративши частину ринку, хтось встигнув перелаштуватися», - зауважує Довбня. Його компанія серед останніх - якщо раніше за сезон (кінець вересня-перші числа грудня) вони збирали 65-70 тис тонн, то цього року очікують на рівні 60 тис тонн.

У асоціації ще однією причиною зниження пропозиції тепличного томату на українському ринку називають окупацію Криму. «Лише через втрату Криму український ринок орієнтовно недоотримав 20-30% традиційного обсягу томатів», — пояснив Євгеній Чернишенко. Втім,  за його словами, тепличний помідор до листопада ще буде, і його пропозиція поки лише зростатиме. 

Наталія Подуст 

ДЖЕРЕЛО

Категорія: Новини уряду, управлінь та організацій | Переглядів: 669 | Додав: evgeniu | Теги: томат, врожайність, помідор, демпінг, вирощування, ціна | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 2
avatar
1 Наталя Гузенко • 19:57, 21.09.2015
Добрий день! Чому ви не поставили посилання на статтю? Ви взяли її з сайту Agravery.com
avatar
0
2 evgeniu • 11:53, 22.09.2015
Вибачаюсь, що тут не зазначив посилання - посилання будуть формуватися у вигляді ДЖЕРЕЛО на Ваш ресурс (хоча за автором також будуть присвоюватися  переходи на Ваш ресурс)
ComForm">
avatar