MENU

10:05
"Соєві правки" або момент істини для Верховної ради
Найближчим часом у Верховній раді розглядатимуть, без перебільшення, доленосний для аграріїв законопроект № 7403-2. Головна мета цього документа – повернути відшкодування ПДВ при експорті сої і ріпаку.

Вся історія почалася в кінці минулого року, в ніч з 7 на 8 грудня парламент повинен був голосувати за бюджет на 2018 рік. Саме тоді, під час голосування за законопроект №6776-д "Про внесення змін у Податковий кодекс України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2018 році", в документ були внесені поправки 180 і 182, які, по суті, і скасували ПДВ при експорті соняшнику, ріпаку та сої. За словами народного депутата Юрія Левченка, "порівняльну таблицю законопроекту №6776-д до другого читання надано нардепам для ознайомлення безпосередньо перед розглядом самого законопроекту", хоча за законом таку інформацію повинні надавати за 10 днів до розгляду законопроекту. Що цікаво, поправка №180 при розгляді законопроекту в першому читанні була відмінена, але її повернула глава податкового комітету ВР Ніна Южаніна. Хоча народний депутат від "Самопомочі" Іван Мірошниченко тоді заявив, що правка не проходила через аграрний комітет, це не завадило Южаніній повторно внести її в документ. Подібні дії викликали хвилю критики та протестів з боку аграріїв, після чого Верховна рада трохи "відіграла" ситуацію. В закон внесли уточнення: на експорт насіння соняшнику повернення ПДВ повернули повністю, для сої та ріпаку ввели відстрочку: відміна ПДВ на ці культури почне діяти з 1 вересня 2018 року і з 1 січня 2020 року, відповідно. Багато політиків і експертів заявили, що це компромісне рішення, яке має влаштувати всі сторони, але ряд аграріїв дотримується іншої думки.
Магнати проти фермерів
Головний аргумент прихильників та лобістів скасування повернення ПДВ полягає в тому, що потрібно підтримувати вітчизняну переробку, а не просто займатися експортом "насіння". І правки 180 і 182, на їхню думку, якраз і спрямовані на те, щоб в країні розвивалася переробна промисловість, будувалися заводи, створювалися робочі місця (начебто в агровиробництві це менш важливо, одне робоче місце в переробній галузі замінить 10 місць у виробників) та ін. малого і середнього фермера. Звучить красиво, але насправді ситуація виглядає дещо інакше. За даними Українського науково-дослідного інституту олій та жирів НААН України, в 2017-2018 маркетинговому році було зібрано 3,9 млн тонн сої і 2,2 млн тонн ріпаку. У той же час, за даними асоціації "Укроліяпром", потужності з переробки соєвих бобів оцінюються в 5,04 млн тонн/рік, ріпаку – на 2,56 млн тонн на рік, соняшнику – на 22 млн тонн/рік і продовжують будуватися. Ситуація виглядає таким чином, що в останні 7-10 років великі гравці масложирової галузі активно і бездумно, як показують цифри, будували заводи, ніж розбалансували ринок і створили дефіцит сировини, сподіваючись не конкурентними, а політичними методами вирішити питання завантаження своїх заводів сировиною. І тепер замість того, щоб домовлятися з товаровиробником, щоб укладати форвардні контракти і фінансувати площі під посіви, вони просто вирішили через поправки в Податковий кодекс змусити фермерів продавати їм сировину за заниженою ціною. За оцінками експертів, загальні щорічні втрати виробників (малого і середнього фермера) сої та ріпаку складуть близько 15-16 млрд грн. Фактично ці гроші перекочують з кишень селян в кишені великих власників переробних підприємств.
Наслідки будуть катастрофічними
При такому положенні справ фермерам просто невигідно буде займатися вирощуванням ріпаку та сої. Виробничих потужностей у країні і так достатньо, та й будівництво власного заводу фермер просто не потягне. Що залишається? Хтось скоротить площі посівів, хтось взагалі відмовиться від вирощування цих культур. Так, що в перспективі скасування відшкодування ПДВ не тільки не допоможе розвитку переробної промисловості, але і призведе до падіння виробництва сої та ріпаку, банкрутства фермерів, зростання безробіття і подальшого збіднення селянства. Зменшення посівів сої і ріпаку автоматично призведе до зниження орендної плати за землю, а це вдарить вже по селянам, для яких виплата за паї часто є основним джерелом доходу. Треба зазначити, що власниками паїв в Україні є близько 5 млн осіб. Схоже, що основна мета авторів внесення "соєвих правок" – змусити фермерів відмовитися від посівів сої і ріпаку і перейти на вирощування соняшнику. А адже ця культура дуже виснажує землю. До речі, про необхідність зберегти відшкодування ПДВ говорять і міжнародні експерти. "Переробна промисловість олійних культур вже отримує в якості преференції 10% експортного мита на насіння соняшнику і не потребує додаткової підтримки. В цілому, Україна виграє від відкритого експорту сільськогосподарських і харчових продуктів, і будь-які штучні обмеження, ймовірно, будуть створювати диспропорції і перешкоджати подальшому зростанню", – йдеться в заяві USAID.
Хомутиннік і Веревський
 Скасування відшкодування ПДВ підтримує член податкового і митного комітету Ради, лідер депутатської групи "Відродження" Віталій Хомутиннік. Він особистість досить одіозна. Був депутатом від Партії регіонів кількох скликань, навіть очолював комітет з податкової і митної політики парламенту. Його ключовий партнер на сьогоднішній день – власник найбільшого в Україні виробника і експортера соняшникової олії агрохолдингу Kernel Андрій Веревський. У минулому також депутат від Партії регіонів. У Хомутинніка вже є частка в Kernel. А Веревського називають спонсором "Відродження". В Україні він практично не буває, постійно живе у Женеві і проблеми простих українців його, схоже, мало хвилюють, важливі лише прибутки його компанії. Схоже, що свої позиції в парламенті Хомутиннік і Веревський досить серйозно зміцнили. "Відродження" частенько підключається до голосувань БПП і "Народного фронту", за що, очевидно, здобуло лояльність з боку влади.
Загроза "аграрного Майдану"
За всіма цими кулуарними інтригами наші політики і аграрні олігархи просто не розуміють або не хочуть зрозуміти, що наслідки від їх дії для країни можуть бути набагато серйозніші, ніж банкрутство пари десятків тисяч фермерів. 18 грудня минулого року більше тисячі аграріїв на знак протесту перекрили автомагістралі країни – в Черкаській, Рівненській та Хмельницькій областях. На дороги виїхало близько 200 одиниць техніки. Пізніше Всеукраїнська аграрна рада (ВАР) зібрала Загальнонаціональне аграрне віче. У лютому цього року десятки тисяч аграріїв по всій країні знову вийшли поки ще на попереджувальну акцію протесту. У березні аграрії знову вийшли протестувати. В той же час проти скасування відшкодування ПДВ виступають не лише фермери, а й великі гравці: UkrLandFarming Олега Бахматюка, HarvEast Ріната Ахметова і "Астарта" Віктора Іванчика, а також Cargill і Bunge та інші. Це великі компанії, і для них скасування повернення ПДВ на сою та ріпак також вигідне, але вони розуміють всю згубність такої політики, тому підтримують аграріїв. Також підтримують профільні асоціації та міжнародні інституції: проти поправки виступили не тільки ВАР, але і Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ), Аграрний союз України, Українська зернова асоціація, Асоціація селищних рад, а також Європейська бізнес-асоціація, Американська торгівельна палата та USAID. Якщо нардепи не одумаються і не проголосують законопроект №7403-2, вони ризикують отримати масштабні протести по всій країні. Владі пора відмовитися від практики постійної шокової терапії. Коли у селян відберуть останню можливість для виживання, їм не залишиться нічого, крім як іти і відстоювати свої права. І це вже буде третій, тепер вже аграрний, Майдан з усіма витікаючими з цього наслідками. Але шанс уникнути такого повороту подій поки ще залишається. Пора починати припиняти спроби окремих олігархів наживатися на цілій країні. Терпець у народу вже вичерпується.


Джерело: 
Олег Зинченко
 
Категорія: Новини уряду, управлінь та організацій | Переглядів: 100 | Додав: evgeniu | Теги: АПК, фермер, соя, ПДВ, ріпак | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar