MENU

14:33
На порозі експортного колапсу: що відбувається в українських портах?

Фіскальна служба зупиняє зерно в портах. Серед постраждалих -—найбільші світові трейдери. Чи справді зумисні арешти зерна фіскалами загрожують зриву експортного сезону?

Як вже писали, українські податківці почали масштабну операцію проти продажу зерна в офшори. За один тиждень були арештовані партії зерна Bunge  (у Миколаївському порту), Glencore (в Іллічівському порту), а також Louis Dreyfus на терміналі «ТІС-Зерно». Трейдери можуть зазнати величезних втрат через зупинку відвантажень та порушення умов контрактів, податківці ж вважають, що сама система експорту зерна дає збій.

30 липня податківці заарештували партію зерна в порту «Південний» на майже 40 млн грн «При проведенні обшуку на території морського торгового порту "Південний" в зерносховищах виявлено 6,2 тис. тонн пшениці 2-го, 3-го і 5 класу і 5 тис. тонн ячменю фуражного, підготовлених до відправки за межі митної території України», — йдеться в повідомленні митниці. Сільськогосподарська продукція визнана речовим доказом, на неї накладено арешт. Загальна вартість виявленого товару становить 39,4 млн грн. Арештоване зерно належить різним компаніям, у тому числі і Louis Dreyfus.

У Миколаївському порту зерно було заарештовано прямо на судні. «Миколаївська митниця незаконними методами затримує хід поставок вантажів компанії Bunge  Limited — одного з найбільших інвесторів Миколаївській області. Найближчим часом Bunge збирається подавати позов на уряд України», — повідомляють в компанії. У Миколаївському порту вже більше тижня без будь яких пояснень митницею разом з МВС блокується оформлення вантажу компанії Бунге, в результаті якого компанія вже зазнала збитків у сумі понад 100 тис доларів. Конфліктна ситуація виникла в результаті блокування митного оформлення судна з вантажем компанії.

Згідно з інформацією, проблеми виникли через формальні претензії правоохоронців до компаній-резидентів, які виступають експортерами частини товару на це судно. Дані компанії, до яких є претензії у фіскальних органів, досі значаться у всіх базах податкової і т.д. як компанії, які є чесними платниками податків і не мають заборгованостей.

Agravery.com поцікавився, що думають про ситуацію, яка склалася у провідних українських портах у міністерстві, у бізнесі та серед аналітиків.

 

 

Олексій Павленко, міністр аграрної політики та продовольства 

Я ще до кінця не розібрався, яка там ситуація, але знаю, що це питання на контролі податкової. Питання  не стільки в експорті, як в питанні закупівлі, заготівлі тієї чи іншої партії зерна. У міністерстві АПК це питання також на контролі, але ми хочемо, щоб ДФС подивилася об'єктивно на картину і прийняла рішення оперативно. Поки що не бачимо передумов якогось блокування експорту, тому, що експорт йде досить потужно. Будемо наполягати на тому, щоб оперативно закінчилися слідчі дії і ми рухалися далі. Нам необхідно, щоб робота велася в плановому режимі, особливо в пікові періоди, коли йде велике навантаження на інфраструктуру. Якщо подивитися в загальних обсягах експорту, а 2,5 млн т вже експортовано, тобто це блокування не є великим і не впливає на загальний експорт в нашій країні.


 

 Ігор Чобітько, директор ТІС-Зерно

На даний момент заарештовано зерно загальним обсягом понад 30 тис. тонн. Під слідчі дії потрапили оператори, обслуговуючі компанію Louis Dreyfus. Це оператори «КАТ 21»,«Рівер трейд», «Бугару», «Гранд Вол» і деякі інші оператори. «ТІС-Зерно» надає винятково стивідорні послуги — прийом, накопичення і вивантаження товарів, і не має ніякого відношення до договорів, які зацікавили Державну фіскальну службу.

Робота з арештованим зерном для терміналу заблокована. Слідчі органи наполягають на тому, щоб термінал взяв на зберігання товар і не проводив ніяких операцій в його відношенні. У той же час, «ТІС-Зерно» не має права на зберігання товару більш, ніж на 25 діб в силу специфіки зернової сировини. Більш тривалий термін зберігання призводить до його псування.

Затоварення терміналу призводить до ускладнень в його роботі: складські ємності зайняті, а на під'їзді до підприємства накопичується велика кількість транспорту з новою сировиною від різних трейдерів. При цьому «ТІС-Зерно» не має можливості перевірити, які саме компанії везуть вантаж. Кількість такого транспорту з сировиною збільшується щодня. Подальша блокування вантажів на підприємстві призведе до повної зупинки його роботи. «ТІС-Зерно» є лідером з перевалки зерна на експорт — 19% від усього експорту зернових з України.

На «ТІС-Зерно» знаходяться співробітники ДФС та Податкової служби Києва, обшуки проводяться протягом тижня і тривають зараз, вилучаються в тому числі оригінали документів. При проведенні слідчих дій представники ДФС пред'явили три дозволу суду по відношенню до компаній, чиї товари везуть експортери, при цьому були порушені норми законодавства.
Ми вже звернулися за підтримкою до основних квотодержателям, серед яких такі компанії як Louis Dreyfus, «Емпл Про», UkrLandFarming, «Кернел», BTG. Також, будемо звертатися до зернової асоціації.


 

Тарас Кузьмич, експерт з питань оподаткування Асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» (УКАБ)

ДФС веде боротьбу з чорним ринком зерна, який з початку збиральної кампанії активізувався в портах. Цього року чорний ринок дуже виріс у припортовій зоні. Відбувається це так: у виробника зерна за живі гроші купується продукція, яка потім спеціально створеною компанією відправляється компанії-нерезиденту, і через ланцюжок посередників зерно потрапляє до міжнародного трейдеру. А трейдер не відстежує, яке походження продукції, йому важливі обсяги, щоб виконати договори.

Продане зерно по факту здійснення оборудки буде відображено у звітності якогось конкретного підприємства-експортера (фіктивного), цей ланцюжок ДФС повинна побачити і побачить. Але питання в тому, чи захочуть співробітники розслідувати цей ланцюжок до кінця.

Страждають від подібних махінацій в першу чергу сумлінні виробники, які не можуть конкурувати з сірими продавцями, занижують ціну на зерно. Легальний виробник може продати зерно тільки за безготівковим розрахунком. Також страждають міжнародні трейдери, які мають представництва в Україні, оскільки, за інформацією трейдерів, частина зерна в партії заарештована.

Зараз відбувається блокування цілої системи експорту, підрив потенціалу України як світового гравця на ринку зерна. Правоохоронні органи повинні боротися точково з конкретними організаторами таких схем і я впевнений, що вони можуть їх знайти.


 

Михайло Соколов, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради

Можу сказати пару слів про схему, яку намагаються "пришити" податківці. Виявляється, що є якийсь офшор, який за готівкові долари в Україні купив зерно, потім перепродав його іншому офшору і так далі, а потім вже зернотрейдерам, які його і намагаються вивезти. І ось, мовляв, ця схема веде до несплати податків та недоотримання валютної виручки. Що ж дорогі податківці, якщо Ваша версія дійсно така, то це повна і безмежна маячня.

По-перше, а звідки у іноземної юрособи в Україні долари, вона їх що тут надрукувала? Якщо вона їх тут не друкувала, значить їх сюди ввезла, а, значить, долари тепер у власності українських громадян або юросіб, а значить країна валютну виручку отримала. Ви, мабуть, незадоволені тим, що не змогли одержувачів змусити продати 50-75% цієї виручки за гривню, ну так цю варварську норму потрібно давно скасувати.

По-друге, при реалізації такої схеми податки платяться всі ті ж самі, як і якщо продавати зерно офіційно. Іноземна компанія, яка не є платником податків ПДВ в Україні, в принципі не може пред'явити його до відшкодування. Якщо ж вона платник ПДВ в Україні, то для того, щоб у неї було що пред'являти, вона повинна цей товар у когось офіційно купити і цей хтось тоді заплатить відповідний податок.

Тому, фактично можна було б оптимізувати податок на прибуток, якби наші виробники зерна не сиділи б на четвертій групі оподаткування, іншими словами, якби вони платили податок на прибуток. Враховуючи, що замість цього вони сплачують єдиний податок, оптимізувати їм рішуче нема чого. От і виникає питання, чого ж не дорахувалася держава? І за що у на ГФС знову "кошмарить" зернотрейдерів.

фото: pixabay.com

Категорія: Новини уряду, управлінь та організацій | Переглядів: 531 | Додав: evgeniu | Теги: зерно, арешт зерна, експорт, зернотрейдер, порт | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar