MENU

12:33
Молочна карта: як розвивається світовий ринок за версією FAO

В рамках роботи над пошуками нових можливостей для збуту, експерти ФАО досліджують молочні ринки світу. У цій статті хочемо поділитися основними висновками.

Наразі експерти єдині в своїх оцінках щодо ситуації на молочних ринках світу: весна вже закінчується, а ринки продовжують характеризуватися надмірною пропозицією сирого молока, низькими цінами та покупцями, на рішення яких  щодо збільшення обсягів закупок неможливо вплинути. Ціни на молочну сировину тримаються на рівні серпня минулого року.

 


 

1. Європа

Як відомо, на світовому молочному ринку молока зараз більше, ніж потрібно. На думку американських експертів,  відповідальність за перевиробництво сировини лежить, у першу чергу, на ЄС. Так, у І кварталі 2016 року, виробництво молока в 28 країнах ЄС зросло на 5,9% у порівняні з минулим роком. З огляду на те, що на І квартал 2015 року якраз припадає зняття квот на виробництво молока, це порівняння можна було б вважати не зовсім коректним. Тим не менш, якщо порівняти цьогорічні обсяги молока з виробництвом дворічної давнини, в результаті все одно отримаємо збільшення обсягів на 4,6%.

Основним драйвером такого приросту в межах ЄС є Ірландія: за оцінками експертів США, за І квартал 2016 року у порівняні з минулим,  обсяги виробництва молока там зросли на 31%. Інші рекордсмени – Нідерланди (+ 17%) та Німеччина (+ 5%).

 


 

2. Сполучені Штати Америки

США також зробили свій внесок у перевиробництво молока, збільшивши обсяг у І кварталі поточного року на 1% у порівняні з минулим.

 

 


 

3. Австралія та Нова Зеландія

В цьому регіоні ситуація інша: виробництво молока в Новій Зеландії та Австралії за І квартал 2016, у порівнянні з минулим роком, знизилося на 0,4% та 4,4% відповідно. Очікується, що Нова Зеландія закінчить сезон, знизивши обсяг виробництва у порівнянні з 2015 роком лише на 2%, а то й менше. Це значно відрізняється від оптимістичних місцевих прогнозів про падіння виробництва на6-10%, що були оголошені в кінці 2015 року.

 


 

4. КНР

На початку 2016 року наміри Китаю щодо збільшення обсягів імпорту у І кварталі на 32% в молочному еквіваленті  виглядали дуже привабливими. Проте, експорт незбираного сухого молока з Нової Зеландії до КНР у березні 2016 суттєво знизився. Ситуація ще більше змінилася у квітні – проте зовсім не так, як очікувалось: на останніх торгах (Global Dairy Trade) Китай закупив найменший обсяг сухого молока за всю історію.

Власне молочне виробництво в Китаї залишається стабільним, незважаючи на високу собівартість, і забезпечує внутрішні потреби, доповнюючи їх імпортом. Нові протекціоністські законодавчі акти китайського уряду щодо обмеження використання сухих молочних продуктів для реконституції молока можуть стати ще одним фактором зменшення ринку.

 


 

5. Південна Америка

Інші історично потужні імпортери також не змінюють загальну картину на краще. Венесуела, третій за обсягом світовий імпортер сухого молока (щорічний імпорт протягом 2009-2014 склав 150 тис. тон) практично нічого не закупила у другому півріччі 2015 року. Країна зараз перебуває в економічній та політичній кризі, викликаній, перш за все, падінням цін на нафту. В таких умовах у потенційних імпортерів просто недостатньо валюти на закупівлю сухих молочних продуктів.

Січень та лютий 2016 обіцяли покращення на ринку з огляду на приріст імпорту до Мексики на19%. Але,  у березні відбулося різке падіння  експорту зі Сполучених Штатів сухого знежиреного молока (основного молочного продукту, який імпортує Мексика) – що, власне, і означало зменшення імпорту до Мексики.

 


 

6. Країни MENA (Близький Схід та Північна Африка)

Дані щодо торгів на початку 2016 року свідчать про суттєве скорочення імпорту в регіоні. Так, обсяг імпорту сухого молока до Алжиру зменшився на 57%. За перші два місяця поточного року експорт сухого знежиреного молока з країн ЄС до регіону  MENA  впав на 6%,  при чому падіння експорту до Алжиру становило 12%.

 

 


 

7. Країни  Субсахарської Африки               

Країни Субсахарської Африки зменшили імпорт молочних продуктів на 39%. За деякими даними,25% іноземних компаній, що були присутні на ринку Нігерії, повністю згорнули свою діяльність та покинули територію країни, а 85% компаній-імпортерів призупинили свою діяльність  в Нігерії та позакривали свої рахунки в банках країни.

 


 

8. Азія

Протягом І кварталу 2016 року Японія зменшила імпорт сухого молока, сироватки, сиру та молочного жиру на 3% у порівнянні з відповідним періодом минулого року. В цей же час, у Південній Кореї цей показник знизився на 8%. За оцінкою фахівців США, країни Південно-Східної Азії в цілому імпортували протягом даного періоду на 4% менше ніж торік. Основне зменшення імпорту серед цих країн припадає на Малайзію і Сінгапур. Для порівняння, у 2015 році регіон продемонстрував 5-ти відсотковий приріст закупок молочної продукції. 

Наразі,  шансів очікувати природного, законного та стабільного оздоровлення ринків раніше 2017 року, на жаль, немає.

По матеріалам інформаційної розсилки FAO
Джерело

Категорія: Новини уряду, управлінь та організацій | Переглядів: 886 | Додав: evgeniu | Теги: FAO, молоко, Азія, африка, ЄС | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar