За підрахунками аналітиків з громадської організації «Case-Україна» під керівництвом Дмитра Боярчука, у структурі розподілу податкових надходжень частка пенсійних видатків у 2013 році зросла до 59,6 відсотка проти 57,7% в 2012-м
«Традиційно утримання пенсіонерів є основною частиною податкових витрат кожного громадянина. Зокрема, у 2013 році літні люди обійшлися десь в 18400 гривень кожному платнику податків», — йдеться в доповіді «Популярна економіка: ціна держави».
У документі наголошується, що один молодий працездатний чоловік, який працює легально, а його середня заробітна плата становить близько 2700 гривень на місяць, протягом всього свого життя утримує одного пенсіонера. І в 2013 році середня сума таких виплат становила 18417 гривень. Але є і винятки.
Наприклад, для того щоб утримувати народного депутата України у відставці, потрібно близько десяти працюючих молодих людей. Стільки ж потрібно, щоб прогодувати члена Кабміну. На пенсію кожного прокурора працюють по чотири українця довічно, а щоб забезпечувати ветеранів суддівського корпусу, необхідні вісім сумлінних платників податків на кожного служителя Феміди.
Але, як відзначають аналітики, спеціальні пенсії не є основною проблемою Пенсійного фонду. Їх отримують лише кілька тисяч людей, що сумарно обходиться менш ніж в 100 мільйонів гривень на рік, тобто вони коштують менше 10 гривень з кожного платника податків.
Ключовою проблемою, на думку експертів, є старіння нації. На 13,5 мільйона пенсіонерів припадає лише 20,5 мільйона працездатного населення, і цим пояснюється низький розмір середньої пенсії. «Простіше кажучи, молоді працездатні люди не в змозі прогодувати таку кількість пенсіонерів», — стверджують аналітики.
Виходячи з цього, в «CASE Україна» відзначають, що пенсійна проблема не має простого рішення. «Як би нам не хотілося дати нашим літнім людям гідний рівень пенсії — це буде означати збільшення пенсійного оброку» для молодих і працездатних. І тому тут треба шукати золоту середину. Поки не почнеться бум народжуваності, а молоді люди не стануть більше заробляти, до тих пір пенсіонери не зможуть отримувати більше звичного мінімуму», — констатують експерти.
В цілому ж, в 2013 році утримання держави платнику податків обійшлося в 30908 гривень проти 28798 гривень роком раніше. Тобто за рік витрати на госнужды для пересічного громадянина України зросли на 2110 гривень, або на
7,3 відсотка.
|