Вирощування кролів зазнало широкої популярності, і тому є багато причин. По перше, вирощування кролів дає нам змогу отримувати корисне дієтичне м'ясо а також пух і хутро. По друге, кролі швидко ростуть і досягають статевої зрілості, завдяки чому набрати оберти в вирощуванні кролів можна за короткий проміжок часу. За рік одна самка може принести кілька десятків крольчат.
Крім того, що кролі швидко розмножуються, вони ще й швидко набирають вагу, особливо кролики-акселератори. За 4 місяці вони можуть набрати 5 кг. Переглянувши вищевказані особливості вирощування кролів, я гадаю, мало в кого залишаться сумніви що до цих тварин.
Вирощування кролів можна проводити двома способами — звичайний (з відсадкоюв від самок) і вирощування бройлерних кроленят.
При першому способі найбільш вигідно кроленят забивати на м'ясо у віці близько чотирьох місяців, так як при вирощуванні до більш пізнього віку різко збільшуються витрати корму на приріст, а при забої в більш ранньому віці кроленята не досягають забійних кондицій. Для інтенсивного вирощування кролів на м'ясо добре використовувати помісних кроленят, отриманих від промислового схрещування.
Раціони сукрольних і лактуючих самок, кроленята яких будуть використані на м'ясо, слід збільшити приблизно на 10-15 відсотків в порівняні зі звичайними. Самок, що годують кроленят, необхідно годувати високопоживними збалансованими кормами. При вирощуванні кролів на м'ясо, під самкою залишають не більше 6-7 кроленят. Коли кроленята досягають 40-45 денного віку — їх необхідно відсадити від матері. В такому віці вони вже можуть обійтися без молока. Відсаджувати кроленят треба невеликими, однорідними за статтю та віком групами. Влітку крольчатам у віці від 45 до 55 днів можна давати в добу на голову по 45 грамів зерна і 450 грамів злаково-бобової трави. Потім кількість зерна слід поступово збільшувати, доводючи до 70-денного віку до 70, а до 80-денного до 80 грамів. Починаючи з 80-денного віку і до кінця періоду вирощування зернові рекомендується давати по 90 грамів. Таким же чином збільшують і дачу трави, доводячи її кількість до 80-денного віку до 800 грамів. Цю норму трави надалі не змінюють.
В зимовий період концентрати згодовують в таких же кількостях, як і влітку. Необхідно лише невелику частину зерна (10-20 відсотків від загальної ваги) замінити кормами з більш високим вмістом білка, наприклад макухою або шротом.
Поряд з концентратами взимку корисно давати варену картоплю - спочатку по 50-70 грамів, а потім по 150 грамів. Кількість сіна збільшують поступово з 100 до 150-170 грамів.
В зимовий період замість картоплі можна використовувати цукровий буряк і хороший морквяно-капустяний або комбінований (із злаково-бобових трав) силос. У зимовий час корисно в раціон додавати кісткову муку або кісткову золу: до 60-денного віку кроленят по 0,5-1 граму, в наступний місяць по 2 грами, а потім до кінця вирощування по 3 грами на голову на добу. При відсутності хорошого вітамінного сіна, моркви або силосу кроликам дають по 0,5 грама вітамінізованого риб'ячого жиру.
Вирощування кролів передбачає 2-3 разове годування на день.При годуванні за вказаним раціоном кролики великих скоростиглих порід до 4-місячного віку досягають живої ваги 2,8-3 кілограми.
При вирощуванні бройлерних (молочних) кроленят на м'ясо їх тримають зазвичай під самкою до 70-75-денного віку, після чого відразу забивають. Случають самок приблизно на 50-й день після окролу. Цей спосіб вирощування м'ясних кроликів має свої позитивні і негативні сторони. Перевага його полягає в тому, що відпадає необхідність в додаткових клітках для відсадженого молодняка; недолік - в тому, що, по-перше, бройлерні самки досить швидко «зношуються», їм необхідне багате поживними речовинами годування з обов'язковим використанням дорогих концентрованих кормів.
Крім того, при забої бройлерних кроликів отримують шкурки низької якості, зазвичай не вище 3-го сорту.
При вирощуванні бройлерних кроликів постійно стежать за здоров'ям самок і в разі потреби замінюють хворих, холостих, маломолочних самок ремонтним молодняком. Для цього залишають на дорощування в кожному з перших трьох окролів приблизно 10 відсотків вирощених самочок, пускаючи їх у першу злучку не раніше 5-6-місячного віку.
Для отримання м'ясних бройлерних кроленят потрібно вибирати скоростиглі породи кролів, молодняк яких вже у віці 70-75 днів здатний важити 1,8 - 2 кілограми і давати високоцінне дієтичне м'ясо. До таких порід відносяться: радянська шиншила, білий велетень, сріблястий. Для отримання кроленят з більш високою інтенсивністю росту застосовують промислове схрещування (самок однієї породи покривають самцем іншої породи).
Успіх вирощування м'ясних кроленят в більшій мірі залежить від молочності самок. Тому треба вибирати найбільш молочних самок, здатних вигодувати в середньому за один окрол по 6-7 кроленят з високими добовими приростами (25-30 грамів). У раціон бройлерних кроликів включають найбільш доброякісні і корми, що добре поїдаються. Концентровані корми містять влітку в кількості 45, а взимку 50-60 відсотків від загальної поживності раціону. Рекомендується наступний приблизний склад концентратів (відсотків): зерно злаків, 80-85, зерно бобових, макуха або шрот-15-20 або зерно злаків -30-35, комбікорм - 50, зерно бобових, макуха або шрот, 15-20.
До групи соковитих і зелених кормів включають силос з кормової капусти з морквою, картопля, буряк цукровий або кормовий, морква, різні трави (краще бобові). Для того, щоб кролики краще поїдали силос, його присипають концентратами. В якості грубих кормів краще давати бобове або злаково-бобове сіно. При дачі кроликам досхочу молодої бобової трави (конюшини, люцерни) влітку або добре облистненого бобового сіна взимку, витрати концентрованих кормів можна значно скоротити, приблизно в 2 рази проти зазначених норм.
Раціони лактуючих самок краще складати по п'ять днів або в крайньому випадку по декадах, даючи самкам відразу після окролу корми, що містять 250 - 300 кормових одиниць, поступово збільшуючи, доводити загальну поживність раціону до 70-75-денного віку кроленят до 1300-1600 грамів кормових одиниць .
При вирощуванні бройлерних кроленят, як і при звичайному інтенсивному вирощуванні кроленят на м'ясо до 3,5-4-місячного віку, на кілограм приросту ваги витрачається близько 6,5 кілограма кормових одиниць.
При певних умовах (гарне годування, висока молочність самок, скоростиглість тварин) можна отримувати бройлерних кроленят вагою 1,8-2 кілограми при утриманні під самками до 60-денного віку.
Скорочене вирощування бройлерних кроликів можливо при згодовуванні гранульованих кормосумішей з вмістом близько 160 грамів перетравного протеїну на 1 кормову одиницю. Склад такої кормосуміші (відсоток по вазі): трав'яна мука бобових - 40, зерно ячменю - 30, макуха під-солнечніковий - 10, пшеничні висівки - 5, горох - 8, дріжджі гідролізні - 2, патока - 2,5, м'ясо-кісткове борошно-1, 4, трикальцийфосфат-0, 8, сіль -0,3. Подальше підвищення в раціоні перетравного протеїну зазвичай додаткового впливу на приріст молодняку не надає. При згодовуванні підсосним самкам з кроленятами гранульованого корму для підтримки у них апетиту на високому рівні потрібно додатково давати кроликам сіно або яру солому злакових - по 100 грамів на самку через 2-3 дні.
Як вже зазначалося раніше, вирощування кролів є однією з найбільш вигідних і поширених діяльністю в домашніх умовах. Це пояснюється тим, що при порівняно невеликих витратах грошей і часу Ви отримуєте високоякісне м'ясо, шкірку та іншу продукцію. До того ж кролики - одні з найбільш скоростиглих тварин. У рік самка здатна принести 40-60 кроленят, а це приблизно близько 80 кг хорошого, дієтичного м'яса.
Вирощування кролів в домашніх умовах забезпечить Вас і Вашу родину корисним свіжим м'ясом. Адже кролик це не свиня, яку вирощують пів року а потім ще пів року їдять з морозильної камери (трішки утрирую). Кролики тваринки невеликі, і якщо їх кількість достатня на задньому подвір'ї чи в сараї — в любий момент можна поласувати свіжим поживним м'ясом.
Кролики відрізняються від інших тварин більш інтенсивним обмінів речовин. Вони добре переносять холод, однак чутливі до перегріву, протягам і впливу прямих сонячних променів. Це необхідно враховувати при розміщенні ваших кролів на подвір'ї чи в приміщенні.
Існує велика кількість варіантів розведення кроликів. Наприклад, часто їх містять в підвалах, або сараях, іноді навіть дозволяють кроликам самим для себе рити нори. Це досить нерентабельно, тому що неможливо встежити за всіма особинами і до того ж Ви будете мати обмежений доступ до новонароджених, так як самки роблять свої гнізда в глибоких норах.
Вирощування кролів найбільш вигідне за умови розміщеня їх в спеціальних клітках або вольєрах. Головна перевага клітки полягає в тому, що її можна зробити абсолютно з будь-якого матеріалу самому, що економічно вигідно. Бажано, щоб клітка була досить простою. Для більш зручного обслуговування (роздачі корму, чистки і т.п.) краще всього розташувати клітку на висоті 0,7-0,9 м від землі.
Існує різні способи кліткового утримання кролів: зовнішній спосіб, комбінований і закритий спосіб. Зовнішній спосіб вирощування кролів передбачає розміщщеня кліток поза приміщеннями круглий рік. В результаті цього досягається створення більш життєстійких тварин з густим волосяним покривом. Комбінований спосіб вирощування полягає в тому, що з весни до осені кролі містяться в клітках на вулицях, а взимку переводяться в приміщення. І закритий спосіб — тобто тварини цілий рік знаходяться в приміщенні.
Клітки обов'язково обладнуються годівницями, бажано бункерними (самозаповнюються), які дозволяють годувати концентратами безперервно і дозовано. Поїлки краще вибирати керамічні, призначені для щоденної зміни питної води.
Що ж стосується годівлі, то з ранньої весни і до пізньої осені представляється можливість годувати кроликів в основному багатими поживними речовинами, зеленими кормами. Найбільш корисними є: конюшина, люцерна та інші. Широко використовуються для годівлі в домашніх умовах і дикорослі трави: кульбаба, лопушник, подорожник, полин, суріпиця, пирій і т.д.
Крім того, слід розрізняти отруйні трави, які не можна давати: лютики, борці, чистотіл великий, віх отруйні, вороняче око, блекота чорна. З грубих кормів основним протягом вересня-травня служить сіно. Для однієї самки з приплодом слід заготовити приблизно 150 кг сіна. Основним концентрованим кормом служать комбікорми, які по своїй живильній цінності є збалансованими. Такий корм можна згодовувати цілий рік.
Розведення. Спаровувати самок можна вже у віці 4-5 міс. Для злучки самку підсаджують у клітку самця. Контроль за вагітністю проводиться протягом 10-12 день після злучки. Вагітність (сукрольності) триває, як правило, 28-30 днів.
Краще і на багато зручніше розводити кролів в клітках. Клітки для кролів дають всі можливості для організації харчування і розмноження кролів. В клітках на багато ефективнішими будуть всі заходи профілактики і лікування захворювань. В залежності від способу утримування, кліматичної зони, та інших факторів клітки можуть знаходитися на вулиці, в приміщенні або комбінованим способом: влітку на вулиці, взимку в приміщенні. Хоча єдиної думки не має, але всеж таки в умовах нашої кліматичної зони (в Україні) багато хто радить використовувати саме комбінований метод утримування кроликів. Та у всіх випадках, незалежно від методу утримування, слід знати одне важливе правило — кролики погано переносять протяги понад 30 см/с. Також кролі чутливі до перепадів вологості повітря. Оптимальною є відносна вологість близько 60-75%. Не слід розміщувати клітки кроликів біля водойм і боліт. У зимовий час в закритих приміщеннях кролики повинні отримувати достатню кількість світла - не менше 8-10 годин на добу. Якщо клітка кролика знаходиться в приміщенні, потрібно забезпечити приплив чистого повітря.
Продовжуючи тему, хочу запропонувати Вам чудову статтю Клетки для кроликов Видео. В цій статті представлені креслення ()чертежи) та відео кліток для кролів. Використання кліток різного типу та конструкції залежить від породи кролів, їх розмірів і віку, а також кліматичних умов. Клітки для кроликів купити або побудувати самостійно - вибір за вами. На утримання кроликів зараз є можливість витрачати мінімум сил і часу завдяки напівавтоматичним елементам конструкції. Сучасні клітини дозволяють створити комфортні умови для тварин, щоб розмноження кроликів відбувалося протягом усього року. В усіх випадках, клітки повинні бути простими у виготовленні, зручними в обслуговуванні, недорогими і гігієнічними. Нижче ми поговоримо про самі відомі конструкції кліток для кроликів. Переглянувши їхню будову та призначення, Ви можете обрати для себе оптимальний варіант.
Клітки для кроликів НІІПЗК
Двомісна клітка для дорослих кролиць з гніздовим відділенням. Клітки для кроликів конструкції НІІПЗК призначені для утримання дорослих кролів. Конструкція являє собою блок з двох кліток, кожна з яких 100 см завдовжки і 55 завширшки. Кожна клітка складається з двох відділень: гніздового (маточного) і кормового. Гніздове відділення розміщується з боку бічних зовнішніх стінок. Воно має суцільну дерев'яну підлогу. Друга частина клітки для кроликів — це кормове відділення. Його підлога може бути рейкова або сітчаста з розміром комірок 16х48 мм. Між цими відділеннями встановлюється перегородка з отвором-лазом 17х17 см. Рекомендовані розміри гніздового відділення: глибина — 55 см, довжина — 40 см, висота — до кришки 50 см в сторону і 35 — з задньої. На фасадній стороні встановлюють чотири дверцяти: двоє сітчастих в кормових відділеннях і двоє суцільних дерев'яних гніздових. Клітки для кроликів встановлюють на висоті 80 см від землі на спеціальних стійках. На кролівницьких фермах клітки для кроликів конструкції НІІПЗК розташовують рядами або блоками по 10-12 шт з ітервалом 1,5-2 м.
Одноярусні клітки для кролів КБК
Універсальна батарея для утримання кролів КБН-8
(1 - клітина, 2 - поїлка, 3 - годівниця ККБ, 4 - стійка; 5 - шланг)
Одноярусні клітки батареї КБК (конструкції ОПКБ НІІПЗК) залежно від розмірів можуть застосовуватися по різному. Для промислового кролівництва використовуються шеди 60 м довжини і 3 м ширини. Для невеликої комерційної ферми застосовується шед 28 м довжини і 3,1 ширини. Сам шед - це прямокутний сарай, який складається з 3-х метрових фрагментів. Одноярусні клітки батареї КБК монтують в блоки по 4 штуки.
У клітках для кролиць можна одночасно вирощувати до 10 кроленят. Розміри такої клітки наступні: довжина — 889 мм, ширина — 780 мм і висота — 420 мм. Підлоги використовуються рейкові з пластмаси або дерева. Клітка виготовляється з оцинкованої сітки з комірками 16х48 або 25х25 мм. Рейки беруть із заокругленими краями, товщиною і шириною 25х25 мм. Між рейками залишають щілину 140 мм. З боків по всій довжині рейки оббивають металевою смугою (ширина 5 мм).
Для самок, що утримуються на відгодівлі виготовляють клітки з розмірами 889x576x420 або 720x600x420 мм, для самців — 889x288x420 мм. У такій клітці може бути один самець або вирощуватися 6 голів молодняку на відгодівлі, 4 ремонтних самки або 2 ремонтних самця.
Одноярусні клітки для кролів КБК можуть використовуватися в шедах (сараях). Такі блоки складаються з 4 або 8 кліток і розраховані на кролиць з кроленятами до відсадження або утримання 6 голів молодняку до 4 місяців.
Клітка для кролів КСК-1
1 - дверці, 2 - штуцер з колекторною трубою; 3 - бункерна годівниця, 4 - шланг, 5 - стійка; 6 - автопоїлка
Клітка для кролів КСК-1 виготовляється з сітки з розміром комірки 16х48 мм. Для окантовки ясел і кришки використовується метал. Клітка для кролів КСК-1 має стійки з кутового прокату. Дверцята розташовується зверху клітки. Клітковий блок закріплюється за допомогою гачків на поздовжніх опорних кутах і несучих стійках. Клітка для кролів КСК-1 розташовується на висоті 35 см над підлогою кормового проходу. На передню стінку клітки вішають 1 автонапувалку на 2 клітки і бункерну годівницю для гранульованих кормів.
Клітка для кроликів конструкції Є. Овдєєнко
Клітка для кроликів конструкції Є. Овдєєнко являє собою бокс з 24 окремих клітин, які розташовані в чотири яруси. Клітка для кроликів конструкції Е. Овдєєнко має розмір - 40х70 см. Під кожною кліткою розташовується піддон на 6-10 см нижче підлоги.
Усередині клітки встановлюються ясла для трави, годівниці та поїлки. Із зовнішнього боку бокс захищений від вітру, снігу і дощу спеціальними лядами, які закривають на ніч. Відстань від ляд до клітки — 15-20 см. Внизу і вгорі між помостом і верхнім козирком залишають невеликий простір, щоб клітка для кролів добре вентилювалася.
Клітки для кролів конструкції «Кленово-Чегодаєво»
Клітки для кроликів конструкції «Кленовий-Чегодаєва» призначені для утримання тварин на вулиці.
Розміри клітки конструкції «Кленовий-Чегодаєва»: 240 см довжина, 65 см ширина, висота з боку передньої стінки 65 см, з задньої - 45 см. Підлога виконується з рейок суцільним настилом з нахилом до фасаду.
Гніздові відділення клітки для кроликів мають дерев'яні перегородки або вставні ящики-маточники розміром 45х30 см з висотою 20 см (без кришки). Годівниці і поїлки ставлять на підлогу клітки. Дверцята виконується з металевої сітки. Витрата матеріалів складає: 0,3 куб м пиломатеріалів та 0,6 кв м сітки для дверцят.
Також до цих кліток можна пристроювати вольєр - сітчасту Вигульну зону для кроликів. Підлога в ньому сітчаста, годівниці та поїлки ставляться в зручних місцях. Клітки для кроликів і вольєри мають маточники однакових розмірів.
Клітка для кролів «Раббітакс»
Клітки для кроликів «Раббітакс 1 Д» і «Раббітакс 1 Д2» - бюджетний варіант простої конструкції. Ці клітини складаються з двох відділень, одне з яких обладнано під маточник. У моделях Раббітакс з індексом «В» використовується принцип екологічного кролівництва з перенаправленням повітряних потоків. У клітках підігрівається вода в поїлках і гнездо в маточниках. В деяких випадках може використовуватися підігрів бункерної системи та додатковий захист від комах і комарів.
Також є конструкції кліток для кролів Раббітакс для промислового розведення кроликів, розрахованих на 25 і більше голів. Клітки для кроликів «Раббітакс» складаються з декількох відділень з напівавтоматичними годівницями, підігріваються поїлками і маточники. Обов'язковим елементом є примусова вентиляційна система.
Модульна клітка для кролів «Кролівнік»
«Кролівнік» - модульні клітіна, Яка Може складаються з декількох ярусів: базового, суміжного, пікового або пологового. Можливе використання клітки без суміжного ярусу - тоді піковий (або пологовий) ярус встановлюється на базовий.
Утримання кролів в таких клітінах не вимагає великих витрат праці і часу. Клітки Д. Титаренко «Кролівнік» — оптимальні Рішення в плані ціна/якість, в якому поєднується невисока вартість виготовлення кліток і сучасна Конструкція.
Дуже часто кролівники як поїлки для кроликів використовують бляшаніки з-під консервів, різні миски - керамічні, залізні, і так далі. Взимку, якщо кролики містяться на вулиці, в них накладають сніг замість води. Якщо в крільчатнику тепло, то вода в таких поїлках швидко забруднюється. До того ж кролики часто перекидають такі поїлки і сидять без води.
Є дуже дієвий спосіб зробити такі поїлки стійкими. До бічної стінки клітки по вертикалі кріплять дві петлі невеликого діаметру. Можна просто вбити цвяхи і загнути їх у вигляді петель. У ці петлі вставляють великий цвях. Верхній кінець цвяха тримається своєї капелюшком за верхню петлю, а нижній кінець цвяха, проходячи через нижню петлю, впирається в дно поїлки і тримає її, не даючи перекинутися.
Також для виготовлення поїлки своїми руками можна використовувати асбестоцементную трубу будь-якої довжини. Торці труби закривають бляшаними банками і заклеюють суперклеєм. На одній стороні роблять невеликі виїмки для того, щоб кроликам було зручно пити. Поїлку кріплять до дверцят або до бічної стіни за допомогою дроту.
Читайте також:
Вирощування кролів Частина 2
Вирощування кролів Частина 3
Як правильно парувати кролів?
Розведення кролів «на випасі»
Які клітки для кролів використовують на Заході
Ніпельні поїлки для кролів
Найзручніші поїлки кролів - ніпельні, вони не перевертаються, не розливаються, вода в них завжди чиста. Мінус цих поїлок в тому, що взимку, якщо температура в крільчатнику трохи прохолодна, вода в них застигає. Також недолік покупних поїлок такого плану - їх невеликий обсяг, якщо в клітці декілька кроликів, їх доведеться поїти кілька разів на добу. Возитися з такими поїлками довго, поки кришку відгвинтити, поки назад поставиш. До того ж, кришки з часом починають підтікати.
Автоматичні поїлки
На кролікофермах дуже часто використовуються автоматичні поїлки для кроликів. Воду заливають у великій бак з нержавіючої сталі. Звідти вона по шлангу тече в розподільний бачок, в якому встановлена поплавкова система змиву. Такий бачок легко знайти в будь-якому магазині сантехніки. Під клітинами закріплена водопровідна магістраль, яка має вихід в кожну клітину. Вода з розподільного бачка надходить по трубках магістралі товщиною в шістнадцять міліметрів в кожну клітину.
Пластмасові або латунні трубки магістралі скріплені між собою різьбовими муфтами. У трубі магістралі просвердлені отвори, до них приварюють патрубки з латунної трубки, що мають діаметр дванадцять міліметрів. На іншому кінці кожного патрубка нарізана різьба М12 для того, щоб до нього прикріпити дві гайки алюмінієвих склянок. З цих склянок питимуть кролики. Склянки можна зробити з балончиків від аерозолів. Балончики обрізають по довжині до п'яти сантиметрів. Замість склянок на великих фермах використовують заводські поїлки.
Система заснована на принципі сполучених посудин. Рівень води в склянках поступово знижується, відповідно, і рівень води в розподільному бачку також знижується. Тоді поплавкові система відкриває клапан, і з баки надходить потрібну кількість води.
Вакуумні автопоїлки для кролів
Є і більш прості конструкції поїлок, наприклад, вакуумні автопоїлки. Їх роблять досить просто. Звичайну пластикову літрову пляшку, наповнену водою, прикріплюють за допомогою дроту до стінки клітки шийкою вниз. Під неї ставлять ємність, з якої кролики будуть пити - це може бути миска, банка, і так далі. Пляшка своїм горлечком повинна майже впиратися в дно поїлки, не торкаючись його. У пляшки обережно відкручують пробку, і вода поступово виливається в поїлку, наповнюючи поїлку в міру споживання води кроликами.
Взимку кроликам, які живуть у вуличних клітинах, можна давати сніг замість води, так як вода в холодну пору року швидко перетворюється в лід.
Ми в своєму господарстві пристосувалися робити поїлки для кроликів своїми руками з півторалітрових пластикових пляшок. Перевага цих поїлок в простоті виготовлення та абсолютної безкоштовності. Недолік у тому, що кролики досить швидко приводять їх в непридатність. Тривалість використання таких поїлок залежить від віку кроликів і їх темпераменту. Молодняк псує поїлки часто, доводиться міняти їх раз на один-два тижні. Маткові дорослі кролики їх майже не гризуть, і така пластикова поїлка служить їм дуже довго, місяцями. Доводиться міняти поїлки, тільки якщо в них в літній час всередині з'являються водорості. Такі поїлки з пластикових пляшок досить зручно мити, але водорості практично не вимиваються, простіше зробити нові поїлки.
Виготовляються ці поїлки дуже просто. В напрямку від горлечка до денця ножицями вирізаємо овал довжиною дванадцять - п'ятнадцять сантиметрів і шириною близько десяти. Від дна цей отвір має бути розташований сантиметрах в трьох-чотирьох, а від горлечка - сантиметрах в восьми. Біля денця ножицями, цвяхом або шилом проколюємо два отвори. Можна не проколювати, а загострити над вогнем залізну спицю або шашличну шпажку, і пропалити в пляшці дві дірочки. Тоді отвори вийдуть більш міцними і не будуть рватися.
Через отвори протягуємо середній по діаметру дріт. Один кінець дроту закручуємо, інший (вільний) загинаємо у вигляді гачка, щоб зачепити його за дверцята клітки. Навколо горлечка пляшки обв'язуємо другий шматок дроту, вільний кінець також загинаємо у вигляді гачка. Все, поїлка готова. Чіпляємо її загнутою тяганиною за сітку дверцята і наливаємо воду.
Кормушки для кролів- Є багато думок з приводу годування кроликів комбікормами. Одні вважають, що кроликам необхідно дозоване харчування, інші - що в годівниці завжди повинен бути корм. Я дотримуюся останнього думки.
Десь вичитав, що травна система кролів виділяє шлунковий сік безперервно, і кролики тому їдять до 80 разів на день, тобто практично постійно. Якщо ж у кроля немає корму, шлунковий сік все одно виділяється і це дуже шкідливо для нього. Відповідно, у мене кролики харчуються безнорматівності.
Досить довго мучився з усякими мисками та іншими ємностями для корму. Кролики постійно розсипали з них корм і, відповідно, і самі сиділи голодними й корм йшов даремно.
На якомусь сайті побачив бункерну кормушку для кролів і вирішив виготовити таку само.
Це було невелике передмова, а тепер сам процес виробництва.
Нам знадобиться дошка 120-130 x 25-30 (в моєму випадку дошка 120 × 28), лист оцинкованого металу (товщина не має значення, я взяв самий тонкий, щоб було легше його гнути) і наступні інструменти:
ножиці по металу, ножівка по дереву, металева лінійка, маркер (або просто ручка) для розмітки, викрутка, пробійник (у мене його не виявилося, тому використовував звичайний довгий саморіз, попередньо обточити його на наждаку), плоскогубці і дві рівні дошки, щоб гнути метал.
Отже вирізаємо дві однакові дошки за розмірами.
Важливо, щоб обидві боковини були однакові, інакше кормушку перекосить.
Фарбуємо дошки будь-якою фарбою.
Тепер переходимо до металу. Відрізаємо смугу шириною 200-300 мм (це ширина нашої майбутньої годівниці). Для одиночних клітин я роблю годівниці шириною 200мм, для молодняка - 300мм. Ширину можна зробити будь-хто.
Отже смуга відрізана. Розмічаємо і вирізаємо її за такими розмірами.
Далі затискаємо між двома рівними дошками по розмітці і акуратно гнемо. Виходить така от деталь.
Пробійником робимо отвори під прес-шайби
і прикручуємо до бічних дошок.
Переходимо до другої металевої деталі. Ту ж смугу (в моєму випадку шириною 300мм) розмічаємо за схемою.
Точні розміри краще поміряти по реально вийшовших бічним дошках. Вирізаємо з двох сторін таким чином.
Далі загинаємо ребро жорсткості. Я роблю це за допомогою рівного шматка фанери товщиною 10мм.
Згинаємо по розмітці.
Робимо пробійником отвори під прес-шайби. У нижній полиці нашої деталі пробиваємо багато отворів.
Це потрібно для того, щоб пил від комбікорму зсипалася назовні.
Прикручуємо нашу деталь. Вийшла така от симпатична кормушка для кролів.
Ось так комушка виглядає зсередини клітини.
Якщо клітини стоять на вулиці, як у мене, краще зробити кришки для годівниць з того ж листа металу щоб волога не потрапляла в корм.
Першу кормушку для кролів робив близько години, далі пристосувався і на одну кормушку йшло в середньому хвилин 30.
Сподіваюся, комусь ця інформація здасться корисною.
|