За нашими спостереженнями, на пореї часто трапляються сисні шкідники, наприклад, тютюновий трипс. Останні два роки спостерігалося масове розмноження цибулевої листоблошки. Цей шкідник раніше траплявся дуже рідко й особливої небезпеки не становив. Із хвороб ми виявляли борошнисту росу й альтернаріоз. Крім того, не треба забувати, що цибуля-порей може пошкоджуватися тими самими шкідливими організмами, що й інші цибулеві рослини.
Борошниста роса На листках з’являється рясний борошнистий білий наліт. Уражені листки передчасно відмирають, що призводить до зменшення товарної частини врожаю. Хвороба активно розвивається за високих температур (понад +27 °С ) і браку вологи.
Для захисту рослин від цієї хвороби важливо проводити оранку рослинних рештків для їх швидкого перегнивання та знищення запасу інфекції. Не допускаються повторна сівба цибулевих культур. Повертати на те саме поле порей можна мінімум через один рік. Слід уникати надмірного одностороннього внесення азотних добрив. Для підвищення стійкості рослин до несприятливих умов середовища й ураження хворобами можна застосовувати регулятори росту, наприклад, Біоцин-Ф (50 мл/10 л води), яким проводять позакореневе трикратне підживлення рослин із інтервалом у 7 днів. Не забувайте про регулярні поливи, адже рослини, які потерпають від браку вологи, сильно уражуються борошнистою росою. За появи ознак хвороби на листках можна провести дворазове обприскування рослин Квадрісом (0,6 л/га) або Топсіном М (0,8–1 кг/га) з інтервалом у 7–10 днів. Альтернаріоз Хвороба поширена повсюдно. Найшкідливіша у теплу й вологу погоду. Найактивніше розвивається на рослинах, що уражені й іншими хворобами — пероноспорозом, борошнистою росою, фузаріозом тощо, а також у разі надмірного внесення азотних добрив. Відмерлі листки покриваються рясним чорним нальотом спороношення гриба, який пришвидшує загибель спочатку листків, а потім й усієї рослини.
У захисті від цієї хвороби необхідно дотримуватися високого рівня агрофону сівозміни, розміщати насіннєві ділянки від товарних на відстані не менше ніж 500 м. Цибулева муха Зі шкідників великою небезпекою для цибулі-порею може бути цибулева муха. Тому важливо розміщати поля цибулевих культур подалі один від одного. Сівбу ліпше проводити в ранні терміни.
Хімічний метод боротьби треба застосовувати на початку вегетації. Молоді рослини обприскують інсектицидами: наприклад, Коннект (0,4–0,5 л/га) буде ефективним проти комплексу шкідників, зокрема кліщів, також можна застосовувати піретроїдний препарат Вантекс 0,15–0,2 л/га.
Цибулева листоблошка Вона вражає багато овочевих культур, зокрема цибулевих, різних бур’янів. Заподіює не лише пряму шкоду внаслідок свого харчування на рослинах, а й сприяє поширенню хвороб, зокрема вірусних.
Наталія Валєєва, доцент кафедри захисту рослин, Південний філіал Національного університету біоресурсів і раціонального природокористування «Кримський агротехнологічний університет» журнал Плантатор, травень 2014 року
Усі авторські права на інформацію розміщену у журналі Плантатор та інтернет-сторінці журналу за адресою http://www.agrotimes.net/journals належать виключно видавничому дому «АГП Медіа» та авторам публікацій, згідно Закону України "Про авторське право та суміжні права".
| |
Переглядів: 565 | |
Всього коментарів: 0 | |