Окрім необхідної потужності, однією з головних вимог до садівничого трактора є можливість агрегатування зо всіма знаряддями, які використовуються для механізації садівництва. Трактори для інтенсивного садівництва, враховуючи схеми садіння й низьке розташування нижнього ярусу насаджень, повинні мати характеристики, які відрізняються від характеристик тракторів для загального землеробства. Причини зрозумілі: обмеженість простору для маневрів диктує вимоги щодо компактних розмірів і малого радіуса розвороту машини. Через широку лінійку типорозмірів і номенклатури знарядь для догляду за садом трактор повинен мати достатню потужність і універсальну задню навіску, а для запобігання пошкодженням нижнього ярусу дерев – прийнятну висоту. Для універсалізації використання бажана передня навіска і вал відбору потужності; для внесення пестицидів і добрив – герметична кабіна; для робіт із навантажувально-завантажувальними механізмами – реверсивність робочого місця оператора. Цим вимогам відповідають спеціальні трактори, які випускаються провідними спеціалізованими компаніями. Потреби в тракторах для садівництва в Україні реалізуються переважно за рахунок машин європейських і американських брендів, тракторів виробництва спеціалізованих підприємств, а також тракторів білоруського і китайського виробництва. Слід зазначити, що оснащення господарств садівничої галузі спеціалізованими тракторами здійснюється фрагментарно і безсистемно. Більшість господарств пристосовують для садівництва трактори загального призначення, зокрема китайського виробництва. Вони мають менші габаритні розміри, але не є спеціально призначеними для садів.
Білоруські трактори Як спеціальні трактори для садівництва Мінський тракторний завод позиціонує дві моделі – «Беларус 921.3» і «Беларус 921.4». Ці моделі є модифікаціями універсально-просапного трактора «Беларус 922.3» і відрізняються від нього шириною, яка становить 1600 мм («Беларус 922.3» має ширину 1970 мм), і висотою 2380 мм («Беларус 922.3» має висоту 1970 мм). Трактори мають достатньо потужні двигуни 90,7 і 94 к. с. відповідно. Трактори оснащені механічною трансмісією, яка дає змогу працювати з 18 передніми й 4 задніми передачами. Задня гідроначіпна система і задній вал відбору потужності (540 і 1000 об./хв.) дозволяють працювати з начіпними й причіпними знаряддями та активними робочими органами з приводом від ВВП трактора. Модифікація «Беларус 921.4» разом із заднім має передній гідроначіпний пристрій, що розширює універсальність застосування машини в технологіях садівництва. Слід зазначити, що виробник не пропонує опційне оснащення переднім валом відбору потужності.
John Deere Компанія Deere & Company World Headquarters пропонує для роботи в садах трактори серії 5Е і 5G. Ширина моделі 5Е становить 1,22 м, моделі 5GV – 1,3 м, тож вони можуть працювати в найвужчих міжряддях. Трактори моделі 5GF мають ширину 1,5 м, а моделі 5RN – 1,86 м, що також задовольняє сучасні схеми насаджень. Машини оснащені дизельним двигуном потужністю 80 або 90 к. с. та об’ємом 4,5 л.Зазначені трактори мають задній гідроначіпний пристрій вантажопідйомністю 1530 кг і вал відбору потужності з частотою обертання 540 об./хв. Трактори випускаються як з кабіною, так і з захисними дугами. У стандартній комплектації машина має механічну трансмісію з 12 передачами переднього та 12 передачами заднього ходу. Як опція може бути встановлена трансмісія на 24 передачі в кожному напрямку.
Fendt Корпорація AGCO під брендом Fendt для технологій садівництва і виноградарства постачає трактори серії Fendt 200 Vario в модифікаціях: Fendt 207 V/F, Fendt 208 V/F, Fendt 209 V/F/P, Fendt 210 V/F/P, Fendt 211 V/F/P потужністю від 70 до 110 к. с. Ці трактори випускаються в трьох комплектаціях:
Трактори Fendt можуть використовуватися практично за всіх схем закладання саду, починаючі з ділянок, що мають ширину міжрядь 1,5 м. Трактор здатен працювати практично з усією номенклатурою знарядь в сучасних технологіях садівництва та всіма їх типорозмірами. Можливе дообладнання трактора безступеневою КПП, переднім ВВП з різною кількістю обертів або заднім синхронним ВВП, низькою або стандартною кабіною.
Deutz Fahr Відомий виробник складної сільськогосподарської техніки компанія Deutz Fahr для застосування у садівництві пропонує спеціалізовані трактори моделі Agroplus, машини випускаються в трьох комплектаціях V, S, i F. Модель V є вузькоколійним трактором з шириною колії 1,16 м та низькою кабіною; модель F – ширококолійний трактор (колія 1,43 м); модель F – універсальна з шириною 1,26 м. Трактори Agroplus комплектуються три- або чотирициліндровим дизельним двигуном. У базовій комплектації трактори оснащені коробкою передач Over Speed, яка має 30 передач вперед і 15 назад. Усі модифікації тракторів Agroplus у базовій комплектації також мають задній вал відбору потужності та опційно комплектуються переднім ВВП зі швидкістю 1000 об./хв., гідравлічна система машин має насос продуктивністю 54 л/хв. і гідравлічну систему приводу робочих органів. Трактори можуть постачатися із захисними дугами або із звукоізольованою, герметичною та оснащеною кондиціонером кабіною. Ще однією моделлю спеціального трактора компанії Deutz Fahr є трактор Agroplus F Ecoline, особливістю якого є низьке розташування робочого місця, коротка колісна база, підвищена маневреність і двигун, який оснащений пристроєм EGR для внутрішньої рециркуляції вихлопних газів. Трактори випускаються в шести модифікаціях, які різняться між собою потужністю (від 62 до 96 к. с.) та конструкцією дизельного двигуна. На тракторах Agroplus F Ecoline встановлена механічна трансмісія, яка забезпечує п’ять передач з максимальною швидкістю 40 км/год. і синхронізованим реверсором. На замовлення коробка передач може бути оснащена механічним мініредуктором, щоб забезпечити тридцять передач (20+10), або спеціальним редуктором, за допомогою якого можна отримати ще більший вибір діапазону передач (30+15). Задній механізм відбору потужності розрахований на 540 і 1000 об./хв., його зчеплення є механічним і здійснюється за допомогою важеля. Задній гідравлічний начіпний пристрій має вантажопідйомність 3000 кг і оснащений системою визначення зусилля в третій точці.
Massey Fеrguson Компанія Massey Fеrguson корпорації AGCO пропонує трактори для садівництва серії MF-3600. Кожна модель має чотири модифікації з різною шириною машини, комплектується кабіною або платформою. Потужність двигуна – 69–102 к. с. Версія V призначена для роботи в найвужчих міжряддях і має ширину 1–1,3 м. Версія S призначена для роботи в інтенсивних садах і має ширину 1,3–1,6 м. Версія F також вписується в технології інтенсивного садівництва з колією шириною 1,5–1,8 м. Версія GE призначена для роботи в міжряддях інтенсивного саду із обмеженим по висоті простором (сад, в якому встановлено протиградові сітки), ширина – 1,15–1,4 м. Трактор може бути укомплектований кабіною або відкритою платформою. У базовій комплектації трактора серії MF-3600 встановлено механічну коробку передач з трьома діапазонами і чотирма синхронізованими передачами, які забезпечують 12 передач вперед і 12 назад. Опційно машини можуть комплектуватися механічною трансмісією з 24 передачами вперед і 24 назад, електрогідравлічною трансмісією типу Speedshift (24 вперед і 24 назад) і комбінованою електрогідравлічною трансмісією типу Powershuttle + Speedshift (24 вперед і 12 назад) з електрогідравлічним переключенням. Однією з відмінностей тракторів серії MF-3600 є система викиду відпрацьованих газів, яка розташована не на капоті, а вертикально в задній частині кабіни, що знижує рівень шуму і не забруднює плоди в сучасних інтенсивних садах.
CLAAS Компанія CLAAS відома передусім потужною зерно- і кормозбиральною технікою. Для садівництва і виноградарства вона виготовляє трактори серії NEXOS. Машини випускаються в трьох варіантах ширини – модель VE має ширину 1 м, модель VL – 1,26 м, модель F – 1,46 м. Потужність двигуна в різних модифікаціях машин варіюється: NEXOS-210 має потужність 72 к. с., NEXOS-220 – 82, NEXOS-230 – 88 і NEXOS-240 – 101 к. с. Трактори модифікацій 210, 220 і 230 оснащені чотирициліндровим компактним двигуном об’ємом 3,2 л, двигун NEXOS-240 має об’єм 4,5 л. У базовій комплектації трактори мають механічну трансмісію, яка забезпечує 12 передніх і 12 задніх передач. Машини можуть бути укомплектовані чотирма варіантами трансмісії:
У базовій комплектації трактори серії NEXOS оснащені гідравлічною системою з двома насосами продуктивністю 85 л/хв., при цьому 59 л/хв. забезпечується одним насосом і використовується для забезпечення секцій розподілювача і заднього начіпного пристрою. У разі встановлення переднього начіпного пристрою гідросистема може бути оснащена трьома насосами загальною продуктивністю 111 л/хв. Таким чином подача на начіпні пристрої, рульове керування і секції гідророзподілювача здійснюється незалежно.
Case IH Відомий виробник сільськогосподарської техніки компанія Case IH Agriculture має серію спеціальних тракторів для садівництва. Це лінійка Quntum, яка має 3 модифікації з різною шириною машин і 13 моделей, що різняться потужністю двигуна та габаритною шириною машин. Модель V призначена для роботи у вузьких міжряддях і має ширину 1,06 м; модель N призначена для роботи в інтенсивних садах і має ширину 1,24 м; модель F має найбільшу в модельному ряді ширину, а саме 1,4 м. Трактори модельного ряду Quntum оснащені 4-циліндровими дизельними двигунами потужністю 65, 78 і 88 к. с. (об'єм 3,2 л), двигуни потужністю 97 і 106 к. с. мають об'єм 4,5 л. У стандартній комплектації трактори мають механічну трансмісію, яка дозволяє працювати з 16 передачами вперед і 16 назад. Опційно машини можуть комплектуватися трансмісією типу Powershift з двома діапазонами, яка дозволяє мати 28 передніх і 16 задніх швидкостей. Електрогідравлічна система управління дає змогу зручно маневрувати в міжряддях насаджень, при цьому радіус повороту при повному приводі становить від 3,065 до 3,44 м. У стандартній комплектації ці трактори мають задню гідроначіпну систему вантажопідйомністю 2600 кг та задній ВВП на 540 об./хв. Опційно може бути встановлений ВВП потужністю 1000 об./хв. У тракторів серії V і N гідравлічну систему можна укомплектувати стандартним насосом продуктивністю 25 л/хв. або високопродуктивним потужністю 35 л/хв., останній використовується на тракторах серії F. В опційних комплектаціях продуктивність гідравлічного насоса може бути збільшена до 64 л/хв. Кабіну обладнано кондиціонером та системою фільтрації повітря. Таблиця. Модельний ряд тракторів Quntum
GOLDONI Італія відома своїми традиціями виробництва садівничої продукції, тому природно, що компанії цієї країни виробляють трактори та іншу техніку для проведення робіт у саду. Однією з таких компаній є GOLDONI. Модельний ряд її тракторів представлений машинами з потужністю від 20 до 95 к. с. Ці трактори можуть бути обладнані і переднім начіпним пристроєм, і переднім валом відбору потужності. Найбільша і найпотужніша модель тракторів GOLDONI серії Star має колію шириною від 1,47 до 1,8 м, а габаритна висота найбільшої машини становить 2,273 м. Трактори GOLDONI всіх модельних рядів можуть випускатися з кабіною і платформою. Вантажопідйомність заднього начіпного пристрою, що становить до 2500 кг, і переднього до 1000 кг дозволяють використовувати трактори на всіх технологічних операціях у садівництві.
Landini Італійський холдинг ARGO TRACTORS Spa. також є одним з лідерів виробництва тракторів для садівничої галузі, він відомий тракторами марки Landini. Спеціальні трактори для садівництва представлені модельним рядом REX. Вони випускаються в чотирьох версіях по ширині. Версія F має ширину 1,44 м, її призначено для фруктових інтенсивних садів. Версія GE має ширину 1,41 м, варіант без кабіни призначений для фруктових інтенсивних садів з обмеженнями по висоті. Версія GTшириною 1,55 м призначена для фруктових інтенсивних садів з міжряддями від 3 м. Версію V створено для виноградників. Машини ряду REXоснащені три- й чотирициліндровими дизельними двигунами Perkins потужністю 68, 74, 79, 83, 92,5, 104 і 110,2 к. с. Також трактори можуть комплектуватися цілим рядом трансмісій залежно від потреб господарства. Вантажопідйомність заднього начіпного пристрою становить 2600 кг, а у версії GT – 3250 кг. Гідросистема модельного ряду REXдозволяє встановлювати до п’яти пар задніх та п’яти пар передніх гідровиводів із загальною продуктивністю 82 л/хв., які дають змогу виконувати всі технологічні операції.
Андрій Мігальов Південноукраїнська філія УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого журнал "Садівництво по-українськи", 2014 року | |||||||||||||||||||
Переглядів: 1037 | |
Всього коментарів: 0 | |