MENU

Теплиця-термос та суперплідні лимони
В одному з американських супермаркетів продають свіжі і дешеві овочі власного виробництва. Вони надходять із даху цієї ж будівлі, який переобладнано під теплицю. За рік  збирають 227 тонн городини, котра потрапляє відразу із грядки до каси, а отже, не псується. Торговий заклад не витрачає грошей на транспортування і не має справи з постачальниками. Город на даху – новий світовий тренд.

Ольга Буракова, учениця Малої академії наук України
Дуже багато в західних європейських містах озеленяють дахи. І навіть у Німеччині це впроваджено як закон. А в Токіо штрафують тих господарів будинків, у яких дах понад 10 квадратних метрів не озеленений.

В Україні  теплиці на дахах також можуть стати реальністю, переконана учениця Малої академії наук Оля Буракова. Молода винахідниця  розрахувала параметри такої споруди на багатоповерхівці.
Її зовнішнє покриття  - зі скла або склопакетів - слід установлювати під кутом 40 градусів, щоб теплиця гармонійно доповнювала архітектуру будівлі. Для утеплення додатково можна натягнути внутрішній шар плівки. Ширина грядок – метр, відстань між ними – 80 см, висота стінок – півметра, матеріал  – пофарбована в чорний колір керамічна цегла. В них найефективніше використовувати торфоґрунт із компостом або керамзитом.

В самій лише столиці плоскі дахи, на яких можна було б зробити теплиці, мають площу 200 гектарів, порахувала  дослідниця. При мінімальних затратах і зусиллях їх можна перетворити на парки та городи.

Ольга Буракова, учениця Малої академії наук України
У стінах та даху  теплиці є вікна, які можуть на літо відкриватися, тобто повітря свіже може надходити, а на зиму вони закриваються. І температура приблизно на 10 градусів буде вища. Не має значення, якого теплиця буде розміру: можна будувати, як маленький парник, так і парник на весь дах. Така конструкція будинку не обтяжує.

Наші дахи розраховані на великі навали снігу, тож вагу теплиць витримають. У них можна вирощувати фрукти, овочі, квіти  і навіть невеликі дерева. Рослини не лише забезпечать продовольством і прикрасять місто, а й поліпшать екологію.

Олександр Верхман, керівник гуртка «Винахідник» ЦНТТМ «Сфера»
Це ті чорні дахи, які гріють місто влітку, причому гріють досить інтенсивно, бо, наприклад, у дев’ятиповерхівці на одного мешканця припадає площа даху 2-3 метри. І це радикально чорного кольору руберойд, смола і т. ін. Є така проблема, як проблема теплового забруднення. А ці чорні дахи гріють атмосферу.

Тож улітку такі теплиці допоможуть знизити температуру в місті на кілька градусів, до того ж рослини очищатимуть повітря. А взимку при мінус 10-ти у скляних спорудах буде плюс 10-ть  завдяки тим же чорним дахам.  І це без жодного газового чи електричного обігріву, каже учениця МАН. А якщо мороз більший,  на даху висотки всі комунікації під рукою.


Олександр Верхман, керівник гуртка «Винахідник» ЦНТТМ «Сфера»
Вам треба підвести до теплиці воду, підвести електроенергію, підвести всі комунікації, а тут воно все вже є. Єдине, що дещо зросте використання електроенергії для освітлення, і води, і т.ін., але це має окупитися тими перевагами, які вона дає.

А ще це додаткові робочі місця, каже Ольга. І добиратися на роботу недовго – лише піднятися на ліфті. Якщо ж міста наважаться на дахові теплиці, городина, особливо взимку, може істотно подешевшати. Адже транспортні витрати «тягнуть»  аж до 25 % у ціні товару.

Забезпечити себе огірками чи помідорами завдяки теплиці на даху можна. А ось із бананами та лимонами складніше. Винахідник-селекціонер Анатолій Патій захотів вирощувати заморську дивину власноруч і створив неподалік Києва справжню оазу, якій не страшні ні зимові морози, ні літня спека.


Анатолій Патій, винахідник
Унікальні рослини тут цікаві є: суничне дерево, потім наранхіла – нектар богів, плоди цієї рослини найсмачніші у світі, ананаси, банани київські карликові, банан суперкарлик, який я вивів. Є каріса – австралійська слива, на смак як ананас із суницею.

За 30 років невтомних пошуків Анатолій Патій вивів новий сорт лимонів, інжиру, карликовий їстівний банан та іншу екзотику. Усе це добре росте і рясно родить у наших краях завдяки спеціально розробленій  теплиці-термосу.
Теплиця складається з кількох шарів, тому до неї  мало проникає холод. Приміром, за хмарної погоди при мінус 30-ти в ній буде від плюс 3 до плюс 5-ти. Без жодного опалення. Сонячної ж днини при тих же  30-ти градусах морозу вже через 5 хвилин теплиця прогріється до плюс 25-ти.
Секрет теплиці-термоса простий, каже винахідник. Ширина – не більше як п’ять метрів, товщина стін – 25 сантиметрів, тоді як сьогодні у більшості випадків вона ледве сягає сантиметра. До того ж тут  використовується на 70% менше металоконструкцій, ніж зазвичай. Дах із пластику, який міцніший за скло.

Анатолій Патій, винахідник
Матеріали будь-які, але вони мають бути в комбінації, тобто кілька матеріалів у певній комбінації. Звідси вони не випускають тепла, а звідти не пускають холоду.

Свою розробку винахідник запатентував ще 1995-го року. Відтоді продав уже 800 проектів. Теплиця-термос Патія працює майже без внутрішнього опалення і споживає у 15 разів менше енергоносіїв, аніж звичайна. За таким самим принципом збудований і дім площею 300 квадратних метрів. У найлютіші морози на опалення будинку та теплиці йде не більше ніж 700 гривень на місяць.

Анатолій Патій, винахідник

Теплиця ще має інші чудові властивості: в неї в 1,8 раза вища освітленість ніж на вулиці – і це без штучного освітлення. Зараз похмурий день на вулиці, а подивіться як тут світло. І якщо виходить сонце, то воно заливає тут усе -  і рослини можуть згоріти. Тому в мене є «притінка» спеціальна. І зверху в літній час ми натягаємо 60% темно-зеленої сітки.



Зараз у теплицях Патія підростають 40 тисяч саджанців. Тут, поблизу Києва, зріють лимони, мандарини, банани й ананаси. Урожайність у 2 з половиною рази вища, ніж у господарствах інших садівників. Приміром, цей лимон цвіте удвічі частіше як в Індії і дає 200 кілограмів плодів за рік, банан - 70 кілограмів. Якщо б удалося об’єднати зусилля Анатолія Патія та молодої дослідниці Ольги Буракової, не виключено, що в майбутньому на дахах українських міст зростали б не лише огірки, а й суничні дерева.


Джерело: http://intellect-ua.info/publ/doslidzhennja_proektu/teplicja_termos_ta_superplidni_limoni/1-1-0-56
Категорія: Статті друковані | Додав: evgeniu (08.05.2014)
Переглядів: 1121 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar