MENU

ДОСЛІД НАУКОВЦІВ – В ПРАКТИКУ АГРАРІЇВ

Біопрепарати сприяють підвищенню продуктивності сільгоспкультур за досить низьких норм використання та високої економічної та енергетичної ефективності, не справляючи токсичної дії на довкілля, що дає змогу рекомендувати їх як біологічно чисті препарати, що зменшують хімічне навантаження на 15-20%. У цій статті ми дуже стисло представимо досліди, що у 2013 р. проводилися науковцями Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААНУ (м. Вінниця) та Інституту рису НААНУ (м. Скадовськ Херсонської обл.). З розгорнутою інформацією про умови та результати проведення дослідів можна ознайомитися на сайті компанії: agro-lider.com.

Горох

В Інституті кормів та сільського господарства Поділля НААН (м. Вінниця) проводилися дослідження впливу передпосівної обробки насіння препаратом Грейнактив-С на врожайність та рівень вираження основних господарськоцінних кількісних ознак у гороху посівного. З цією метою був проведений дослід, в якому проводилася передпосівна обробка насіння сорту Жордан даним препаратом. Дослід був закладений за схемою:

Варіант 1. Контроль (обробка насіння дистильованою водою);

Варіант 2. Обробка насіння препаратом Грейнактив-С. Крім того, на посівах гороху також був закладений дослід з позакореневого підживлення рослин препаратом Грейнактив-С порівняно з іншим біологічно активним препаратом в різних дозах як окремо, так і сумісно. Дослід був закладений за схемою:

Варіант 1. Контроль (без обробки водорозчинними добривами);

Варіант 2. Двічі позакореневе підживлення стандартним препаратом в дозі 1,0 кг/га (0,5 норми);

Варіант 3. Двічі позакореневе підживлення стандартним препаратом в дозі 1,5 кг/га (0,75 норми);

Варіант 4. Двічі позакореневе підживлення стандартним препаратом в дозі 2,0 кг/га (1 норми);

Варіант 5. Двічі позакореневе підживлення препаратом Грейнактив-С (0,2 л/га);

Варіант 6. Двічі позакореневе підживлення стандартним препаратом в дозі 1,0 кг/га (0,5 норми) та препаратом Грейнактив-С;

Варіант 7. Двічі позакореневе підживлення стандартним препаратом в дозі 1,5 кг/га (0,75 норми) та препаратом Грейнактив-С;

Варіант 8. Двічі позакореневе підживлення стандартним препаратом в дозі 2,0 кг/га (1,0 норми) та препаратом Грейнактив-С.

Результати досліджень

В результаті проведених досліджень виявлено високу економічну ефективність проведення передпосівної обробки насіння гороху препаратом Грейнактив-С. Даний технологічний захід дозволяє отримати чистий прибуток на рівні 2270 грн./га порівняно з 1945 грн./га на контролі без обробки. Це забезпечує збільшення рівня рентабельності при вирощуванні гороху з 33,4% до 38,3%. Встановлено високу економічну ефективність проведення позакореневих підживлень гороху як препаратом Грейнактив-С окремо, так і в різних композиціях з препаратом Master. Найбільш економічно ефективним варіантом позакореневого підживлення є композиція з використанням препарату Грейнактив-С в поєднанні з препаратом Master в дозі 2,0 кг/га (1,0 норми). В даному варіанті в 2013 році було отримано найвищу врожайність гороху сорту Жордан – 3,45 т/га. Незважаючи на найбільшівиробничі витрати, які становили 6102 грн./га, собівартість 1 т зерна була найнижчою – 1690 грн./т. При цьому було отримано 2523 грн./га чистого прибутку і 43,3% рентабельності.

Соя

Також в 2013 році в Інституті кормів та сільського господарства Поділля НААНУ на полях лабораторії технології вирощування сої та зернобобових культур проводили дослідження з вивчення ефективності препарату Грейнактив, який використовувався для позакореневих підживлень у посівах сої сорту Хуторяночка. Слід зазначити , що у досліді використовувалася композиція Грейнактив В 01, спеціально розроблена для даної культури. Позакореневі підживлення проводили двічі у фазах бутонізація та утворення зелених бобів водорозчинним добривом Мастер у дозах: 1,5 кг/га (0,5 дози); 2,25 кг/га (0,75 дози); 3,0 кг/га (1,0 доза) та препаратом Грейнактив В 01 (0,2 л/га) згідно зі схемами досліду.

Результати досліджень

1. Результати досліджень 2013 року показали, що максимальне збільшення основних показників індивідуальної продуктивності від дії препарату Грейнактив В 01 відмічено на варіантах досліду, де проводили два позакореневі підживлення Мастер (2,25 кг/га) + Грейнактив В 01. При цьому маса рослини зросла на 1,9 г, висота рослини – на 3,7 см, висота прикріплення нижнього бобу – на 1,3 см, кількість бобів на рослині – на 1,6 шт., кількість насіння з рослини – на 4,9 шт., маса насіння з рослини 0,7 г та маса 1000 насінин збільшилась на 0,5 г порівняно з варіантом досліду, де проводили позакореневі підживлення Мастер (2,25 кг/га) без застосування Грейнактив В 01.

2. Найбільший приріст урожаю насіння сої 0,36 т/га, або 15,9% від дії препарату Грейнактив В 01 був на варіантах досліду, де проводили два позакореневі підживлення водорозчинним мікродобривом Мастер (0,75 дози, або 2,25 кг/га) + Грейнактив В 01, порівняно з варіантами досліду, де позакореневі підживлення проводили лише мікродобривом Мастер 2,25 кг/га.

3. Проведення двох позакореневих підживлень водорозчинним мікродобривом Мастер (100% від повної дози, або 3,0 кг/га) + Грейнактив В 01 забезпечує найвищий рівень рентабельності 145% та найменшу собівартість 1 т насіння 1713 грн.

4. Проведення передпосівної обробки насіння препаратом Грейнактив-С підвищує польову схожість на 7,5%, виживаність рослин на 4,6% та урожайність насіння на 0,19 т/га. 

Рис

Також у 2013 р. в Інституті рису НААН було проведено випробування препарату Грейнактив на посівах рису з метою оптимізації системи їх живлення, підвищення насіннєвої продуктивності посівів та скорочення норм мінеральних добрив за рахунок підвищення коефіцієнту використовування поживних речовин з ґрунту і добрив, а також підвищення адаптаційного потенціалу посівів до дії стресових факторів навколишнього середовища. Також вивчено вплив препарату Грейнпктив-С на продуктивність посівів рису в потомстві.

Мета даних досліджень – створення умов для реалізації продуктивного потенціалу сортів рису і наукове обґрунтування можливості зниження норм застосування мінеральних добрив на посівах рису за рахунок підвищення фізіологічної активності рослин і здатності до засвоєння поживних речовин. Дослідження з вивчення ефективності застосування активатора розвитку Грейнактив проводили в досліді за двома схемами:

Схема № 1

Фактор А – Фон живлення: N0+30 (мінімальний рівень живлення); N120+30Р30 оптимальний рівень живлення).

Фактор В – Варіанти застосування активатора розвитку Грейнактив:

– Без обробки препаратами (контроль);

– Передпосівна обробка насіння хімічним протруйником Максим Стар (повна доза);

– Передпосівна обробка насіння препаратом Грейнактив + хімічний протруйник Максим Стар (повна доза);

– Передпосівна обробка насіння препаратом Грейнактив + хімічний протруйник Максим Стар (1/2 дози);

– Передпосівна обробка насіння препаратом Грейнактив;

– Передпосівна обробка насіння препаратом Грейнактив + обприскування рослин у фазі кущіння препаратом Грейнактив;

– Передпосівна обробка насіння препаратом Грейнактив + обприскування рослин у фазі кущіння препаратом Грейнактив + обприскування рослин у фазі виходу в трубку препаратом Грейнактив.

Схема №2

Сівба насінням рису з врожаю 2012 pоку, посіви якого було оброблено препаратом Грейнактив.

Фактор А – Фон живлення: N0+30 (мінімальний рівень живлення); N120+30Р30 оптимальний рівень живлення).

Фактор В – Варіанти застосування активатора розвитку Грейнактив:

– Контроль (сівба насінням, яке не було оброблене препаратом Грейнактив у 2012 p.);

– Без обробки препаратами;

– Передпосівна обробка насіння препаратом Грейнактив;

– Передпосівна обробка насіння препаратом Грейнактив + обприскування рослин у фазі кущіння препаратом Грейнактив;

– Передпосівна обробка насіння препаратом Грейнактив + обприскування рослин у фазі кущіння препаратом Грейнактив + обприскування рослин у фазі виходу в трубку препаратом Грейнактив.

В дослідах висівали насіння рису сорту Онтаріо. Норму висіву на дослідних ділянках встановлювали із розрахунку 7 млн./га схожого насіння. 

Результати проведених досліджень свідчать, що:

1. Активатор розвитку Грейнактив дозволяє зменшити витрату хімічного протруйника вдвічі без зниження рівня врожайності. При застосуванні половинної дози хімічного протруйника сумісно із препаратом Грейнактив урожайність досягала рівня 9,54 т/га.

2. Препарат Грейнактив забезпечує підвищення кількості продуктивних стебел у посівах рису, також при вегетаційних обприскуваннях у фазах кущіння та трубкування цим препаратом збільшується маса волоті рису.

3. Застосування активатора розвитку Грейнактив сумісно з повною системою живлення дозволяє підвищити лабораторну схожість насіння на 3%.

4. Найбільш економічно доцільним способом застосування активатора розвитку Грейнактив є передпосівна обробка насіння з одним вегетаційним обробітком. Чистий прибуток від застосування активатора розвитку Грейнактив при цьому досягає 4997 грн./га з рівнем рентабельності 672,5%.

5. Насіння, яке було оброблено в попередній рік препаратом Грейнактив, забезпечує більш продуктивне потомство, а також збільшує врожайність (особливо на низьких фонах живлення) на 4-7%.

6. Комплексне застосування препарату Грейнактив при сівбі (обробка насіння) та обприскування у фазі кущіння забезпечує врожайність рису сорту Онтаріо на рівні 10,66 т/га.

Ще раз нагадуємо, що повний обсяг умов проведення дослідів та систематизацію отриманих результатів, обґрунтування приведених висновків застосування препарату Грейнактив на дослідних агрокультурах (тематичні таблиці, що за браком місця не друкуються у цій публікації) зацікавлені читачі зможуть знайти на сайті компанії ТОВ «ТД «Агро Лідер» або зв’язавшись з її представниками за вказаними телефонами.

 

 

www.agro-lider.com



Джерело: http://agrodovidka.info/post/6686
Категорія: Статті друковані | Додав: evgeniu (17.04.2014)
Переглядів: 577 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar