MENU

Концептуальна модель проекту виробництва ріпакового біопалива
[ Викачати з сервера (82.0 Kb) ]10.06.2014, 02:05
УДК 637.13:658.5
Концептуальна модель проекту виробництва ріпакового біопалива
 
Сидорчук О.В., доктор технічних наук, член-кореспондент УААН, професор,
Войтенко Є. Г. , аспірант, ННЦ “ІМЕСГ”
 
Ключові слова: концептуальна модель, технологія, біопаливо, біодизель, технологія збирання, сушіння, процес, проект, оптимізація.
Key words: conceptual model, technology, biofuel, biodiesel, process, project, optimization.
 
Розроблено концептуальну модель проекту виробництва ріпакового біопалива. Охарактеризовано підсистеми: заготівлі ріпаку, виробництва олії, виробництва біопалива, реалізації продуктів виробництва.
The conceptual model of project production biofuel of rape is developed. Subsystems are set: purveyances to rape, productions of butter, production of biopropellant, realization of products of production.
 
    Постановка проблеми. Сучасні тенденції функціонування ринку палива диктують потребу в розвитку альтернативних джерел енергії. Окрім того, сезонні коливання вартості дизельного палива негативно впливають на ефективність сільськогосподарського виробництва. Важливим енергетичним ресурсом для сільського господарства є ріпакове біопаливо, виробництво якого є актуальним для України. Водночас питання ефективності систем виробництва цього палива залишається без відповіді.
    Аналіз останніх досліджень і публікацій. Розвинуті європейські країни успішно організують виробництво біопалива (БП) з ріпакової олії. В Європі щорічно виробляється понад 600 тис. тонн біопалива. Собівартість БП, як правило, вища від ринкової ціни нафтового дизпалива. Однак за рахунок економічного регулювання державою цін на паливо у розвинутих країнах світу досягається ефективність виробництва біопалива з ріпаку. В Україні також поступово складаються об'єктивні передумови для виробництва БП на основі рослинних олій [2].
    Системи виробництва і застосування БП відрізняються за такими ознаками: ступенем концентрації виробництва; технологією, що використовується для отримання біопалива; відсотковим вмістом біопалива в суміші; організацією виробництва та дистрибуції. Попередні дослідження [3], з врахуванням закордонного досвіду, дали змогу виділити три організаційні моделі цього виробництва: районна, обласна, промислова. В умовах України без належного обґрунтування рекомендується виготовляти ріпакову олію на наступних заводах: в господарських - з виробництвом до 300 т біодизелю в рік; малих заводах - до 5000 т в рік; великих - до 20000 т на рік; промислових від 100000 т на рік [3]. За організаційну структуру виробництва БП в Україні рекомендовано “німецьку” [7]. Вона передбачає, що сільськогосподарські підприємства переробляють для власних потреб отриманий врожай ріпаку на біопаливо. Зокрема, у відомих дослідженнях не визначено критерій оптимізації ефективності проекту виробництва БП та  не розкрито науково-методичних засад такого дослідження.
    Головним методом дослідження систем є метод системотехніки. Він уможливлює розгляд зазначеної структури як виробничої системи, дослідження якої здійснюється на основі моделювання. Моделювання системи виробництва біопалива здійснюється за декілька етапів, з-поміж яких важливе місце належить першому - розробка концептуальної моделі. Ця модель є абстрактною, якою окреслюються складові та структура системи, властивості її елементів, причинно-наслідкові зв'язки, які є важливими для досягнення мети моделювання [4,5,6]. У концептуальній моделі зазвичай у словесній формі приводяться дані про властивості та параметрів окремих елементів, виду і ступеня взаємодії між ними, місця та значення кожного елемента у загальному процесі функціонування системи. Розроблення концептуальної моделі досліджуваної системи відбувається за декілька етапів: означення та орієнтування; стратифікація; деталізація; локалізація; структурування та управління; відображення станів [6].
    Концептуальний опис системи виробництва ріпакового біопалива потрібен для врахування всіх важливих для реалізації.
    Постановка завдання. Метою статті є розроблення концептуальної моделі проекту системи виробництва ріпакового біопалива (ПВРБ).
    Виклад основного матеріалу.
    На етапі означення та орієнтування створення концептуальної моделі системи ПВРБ визначається мета моделювання - обґрунтування параметрів системи, яка забезпечує виробництво біопалива з мінімальними технологічними затратами.
    На етапі стратифікації розчленовуємо систему ПВРБ на підсистеми: заготівлі ріпаку,  виробництва олії,  виробництва біопалива,  реалізації продуктів виробництва.
    На етапі деталізації ПВРБ виділяються наступні елементи: олієві преси, очисні та контрольні пристрої; будівля пункту переробки; танки для олії та біопалива, етерифікаційна установка, тощо (табл.). Кожен з елементів характеризується певними властивостями.
 
Таблиця
Складові проекту виробництва ріпакового біопалива
№ п/п Рівні стратифіка-ції Деталізовані функції Елементи Умовне позначення
  1.  
Підсистема заготівлі ріпаку Зберігання ріпаку у господарстві Склади та бункери для зберігання, вентиляційні установки, S1 ЗРГ
  1.  
Транспортування до заводу Транспортні засоби, S2 ТР
  1.  
Зберігання на переробному пункті виробництва БП Склади та бункери для зберігання, вентиляційні установки , S3 ЗРП
  1.  
Підсистема виробництва олії Перероблення ріпакового насіння на олію (виробництво олії) Олієві преси, норії, сепаратори, форпреси, експелери, S4 ВО
  1.  
Зберігання олії Олієві танки-бункери, контрольні пристрої, S5 ЗО
  1.  
Транспортування олії Автоцистерни, спеціалізований транспорт, S6 ТО
  1.  
Технологічна підсистема Зберігання хімічних компонентів Танки, бункери, контрольно-вимірні пристрої, S7 ЗХК
  1.  
Перероблення олії у біопаливо (виробництво біопалива) Етерифікатори, сушильні установки, сепаратори, охолодники, деметанізатори, S8 ВБ
  1.  
Зберігання біопалива Танки з біопаливом, цистерни контрольно-вимірні пристрої, спеціальні місткості, S9 ЗБ
  1.  
Підсистема реалізації продуктів виробництва Транспортування біопалива на заправні станції Автоцистерни, спеціалізований транспорт, місткість цистерни, S10 ТБ
  1.  
Утилізація відходів Склади та бункери, лінії з виробництва концкормів та гліцерину, S11 УВ
    Вибір рівня деталізації моделі проекту виробництва ріпакового біопалива характеризує мету дослідження – зменшення затрат на виробництво біопалива. А тому, деталізація здійснюється диференційовано відносно страт системи – заготівлі ріпаку, виробництва олії, етерифікації олії, реалізації біопалива.
    Розгляд ПВРБ на підставі локалізації дає змогу виділити такі характеристики зовнішнього середовища: 1 – обсяги виробництва ріпакового насіння; 2 – територіальне розташування виробників сировини; 3 – територіальне розташування виробників хімічних реагентів.
 

Рис. 1. Конфігурація проекту виробництва ріпакового біопалива: СГП – сільськогосподарські підприємства; СР – склади зберігання ріпакового насіння; СП – система переробки ріпаку на біопаливо; СБ – склади зберігання біопалива; СВ – система виробництва ріпаку; СС – система споживання біопалива; Sі – параметр і-го елемента проекту виробництва ріпакового біопалива.
    На етапі структурування та управлінні для ПВРБ виділяються матеріальні зв’язки при виробництві БП (рис. 2).

Рис. 2 . Матеріальні зв’язки в системі виробництва біопалива: Р – насіння ріпаку.
Інформаційні зв’язки між складовими інфраструктури здійснюється з метою забезпечення узгодження їх взаємодії у часі, керування переробним процесом та об’ємами виробництва.
    Для технології виробництва БП завжди існує така система виробництва ріпакового біопалива, яка дає можливість переробляти ріпак на біопаливо із мінімальними витратами (коштів, або сукупної енергії). Для заданого річного обсягу первинної обробки існує з-поміж багатьох однотипних марок обладнання, що відрізняються між собою потужністю, таке, яке уможливлює видушування та етерифікацію з мінімальними витратами ресурсів (коштів, або сукупної енергії). Іншими словами:
            Е = f'(Тх. Тн, О); Тн (Tx, О),                                         (1)
де Е - показник ефективності (грн, мДж); Тх - технологічний базис процесу; Тн - технічний базис процесу; О - організаційні форми та методи виконання процесу.
    Їх обґрунтування уможливлює визначення відповідності між базисами, організаційними методами та формами реалізації процесу для заданих виробничих умов.
Тх: Тн: Оmin,                                             (2)
    Попередні етапи стосовно створення концептуальної моделі відтворюють її статику - структуру та наявність зв'язків між елементами. Однак, дослідження системи можливе лише на підставі розгляду її динаміки - виробничих процесів, що здійснюються нею. Система переробки ріпаку на БП здійснює переробку ріпаку на олію, зберігання олії та біопалива; етерифікацію олії у біопаливо.
    Для з’ясування закономірностей (1, 2) на основі концептуальної моделі розробляється статистична імітаційна модель підсистем проект виробництва БП.
    Осмислення концептуальної моделі ПВРБ уможливлює не лише формування оперативних завдань дослідження, але й стратегічних, розв'язання яких не завжди під силу переробним підприємствам, а належить до компетенції органів державного управління. Зокрема, важливою проблемою, що має розв'язуватися за участю цих органів, є окреслення ефективного напряму розвитку вирощування ріпаку та виробництва біопалива..
Висновки.
1. Аналіз джерел свідчить про відсутність відомих методів обґрунтування ефективних параметрів систем виробництва біопалива.
2. Використання системного аналізу дало змогу розробити концептуальну модель проекту виробництва біопалива. Встановлено, що проект виробництва поєднує чотири підсистеми: заготівлі ріпаку,  виробництва олії,  виробництва біопалива,  реалізації продуктів виробництва.
3. Процес управління полягає у ідентифікації параметрів конфігурації системи переробки, яка в свою чергу базується на взаємному узгодженні параметрів елементів та характеристик проектного середовища.
4. Система виробництва ріпакового біопалива відноситься до складних систем. Для розв’язання даної задачі доцільно використовувати статистично-імітаційне моделювання.
Бібліографічний список
1.Вейзон Б. Перспективи і задачі постачань олії на біодизельний ринок ЄС-Україна // Олійно-жировий комплекс. – 2004. – №4(7). – С. 70-71.
2. С. Умінський, Г. Топілін Біодизельне паливо для енерготехнічних потреб аграрного виробництва // Вісник Львів.НАУ: Агроинженерні дослідження. – 2008.-№12.-Т.1.-С.522-526.
3. В. Дубровін, М. Корчемний та інші. Біопалива. Технології та обладнання.-Київ.-2004.-256с.
4. Сидорчук О. В. Системотехніка аграрного виробництва та інженерні аспекти його розвитку// Вісник Львів. ДАУ: Агроінженерні дослідження (№ 4).-Львів. ДАУ, 2000.-С. 5-12.
5. Сидорчук О. В., Сенчук С. Ρ. Інженерний менеджмент: системотехніка виробництва. ЛДАУ, Л.:2006р. с.126
6. Альянах И.Н. Моделирование вычислительных систем. -Л.: Машиностроение, 1998. –223с.
7. http://www. Desmet Ballesta. com
 
Категорія: Лабораторія біоенергетики та управління проектами | Додав: evgeniu | Теги: Біопаливо, проект, виробництво, Концептуальна модель, біодизель, ріпаковометиловий ефір, ріпак
Переглядів: 778 | Завантажень: 288 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar