MENU

Енергозберігаюча технологія поліпшення природних кормових угідь
[ Викачати з сервера (10.6 Kb) · Скачати дистанційно () ]29.05.2014, 16:29
УДК 631.3:631.4
 
ЕНЕРГОЗБЕРІГАЮЧА ТЕХНОЛОГІЯ ПОЛІПШЕННЯ
ПРИРОДНИХ КОРМОВИХ УГІДЬ
 
Ю. Пйонтик, інженер
Західний філіал Національного наукового центру
„Інститут механізації та електрифікації сільського господарства”
 
Ключові слова: пряма сівба, дернина, плоскорізальна лапа, ґрунт, фрезоподібний робочий орган.
Key words: direct sowing, turf soil, flat-cutting paw, soil, mill-similar working organ.
 
В статті обґрунтовано спосіб прямої сівби насіння трав в дернину і робочий орган, а також оптимізовано параметри смуги, яку необхідно підготувати для реалізації цієї мети.
 
In the article the method of direct sowing of herbs in turf soil and working organ is justified, and also the parameters of a band are optimized which needs to be prepared for realization of this purpose.
 
Постановка проблеми. Однією з основних причин низької продуктивності існуючих природних та сіяних кормових угідь є відсутність системного догляду за ними. Таким заходом є пряма сівба трав в існуючий травостій. Для застосування цього способу необхідно обробити дернину смугами.
Аналіз останніх досліджень і публікацій. В Україні біля 55% пасовищ і сіножатей деградовані. Тому з метою збільшення їх продуктивності необхідно проводити їх перезалуження.
Для цього застосовують традиційну технологію перезалуження [1]. Ця технологія перезалуження деградованих пасовищ пов'язана із значними енерговитратами та трудовими затратами. Недоліком цієї технології є неможливість використання луки під пасовище безпосередньо після поліпшення [2]. Тому пропонується застосовувати для перезалуження деградованих пасовищ технології з мінімальним обробітком дернини і безпосереднім висіванням насіння трав в існуючий травостій.
Переваги технології прямого посіву  насіння трав наступні [3]:
- можливість перезалуження лук розміщених на ґрунтах з малим гумусовим горизонтом, та ерозійно небезпечних площах;
- зменшують затрати енергії та праці;
- підвищують врожайність в 1,5...2 рази;
- можливість використання луки в рік перезалуження.
Постановка завдання. Для поліпшення результатів прискореного перезалуження природних кормових угідь пропонується застосовувати дві технології смугового підсіву трав в існуючий травостій.
З метою обґрунтування ефективності цих технологій проведено їх порівняння.
Виклад матеріалу. Як показали дослідження, що проводились в ЗФ ННЦ „ІМЕСГ” найкращі результати показали: технологія при якій проводилось висівання насіння в канавку з укладанням збоку вирізаного пласта і технологія смугового підсіву з застосуванням тарілчастого робочого органу.
Для вирізання канавки дернини під посів трав застосовувався робочий орган у вигляді односторонньої плоскорізальної лапи, яка являє собою плоский підрізаючий ніж. Один кінець його переходить у вертикальний ніж з лезом.
Процес утворення канавки такий. Спочатку плоский ніж підрізає дернину вертикально з одного боку канавки, потім вертикальний ніж лапи-бритви розрізає пласт з протилежного боку, а підрізаючий ніж відрізає його з низу. Вирізаний пласт поступає на поличку, якою і укладається на поверхню луки.
В результаті випробувань різних типів робочих органів встановлено, що з позиції технології найбільш адаптованим щодо типу та стану дернини є робочий орган у вигляді односторонньої лапи-бритви та плоского ножа для вирізання пласта.
Дана технологія має значні переваги. Так приведені енерговитрати зменшуються в 4...6 разів, зменшується ерозія ґрунту, витрати насіння. Крім того, пряме перезалуження та підсів трав дозволяє систематично підтримувати луки високопродуктивними з найбільш ефективним ботанічним складом травостою.
З метою обґрунтування параметрів канавки було проведено ряд дослідів [4], результати яких наведені в таблиці 1.1.
Другий спосіб підсіву насіння трав в існуючий травостій є принципово новим і поєднує обробіток смуги дернини одночасно з її підрізанням. Суть цього способу полягає в тому, що дернина розрізається у вертикальній площині, робочий орган [5] підрізає знизу дернину дещо розводить пласти в гору і  вбік, при цьому частково розпушує їх нижні краї.
Розпушений ґрунт виноситься у вертикальний розріз, утворюючи смугу ґрунту в якому формується насіннєве ложе. Для обґрунтування параметрів смуги розпушеного ґрунту утвореної тарілчастим фрезоподібним робочим органом було проведено ряд дослідів, результати яких подано в таблиці 1.2.
В цій таблиці наведені дані про вплив параметрів підрізання дернини фрезоподібним робочим органом на виживання сходів конюшини.
 
Таблиця 1.1 Вплив параметрів канавки на виживання сходів конюшини (перша технологія)
Дослід Параметри канавки Виживання сходів, %
ширина (b), см глибина (h), см глибина розпушування дна (H), см
І 6 6 0
2
4
6
40,0
47,6
69,0
70,4
ІІ 6 4
8
10
0 40,1
38,6
33,0
ІІІ 6
8
10
12
6 0 40,0
43,4
49,8
60,3
 
 
Таблиця 1.2 Вплив підрізання дернини на виживання сходів конюшини (друга технологія, тарілкоподібний робочий орган).
Дослід Ширина підрізання пласта, см Глибина підрізання пласта, см Виживання сходів, %
І 9
13
17
7 49,4
52,7
52,9
ІІ 13 4
7
10
38,7
52,7
53,2
 
 
Як видно з таблиці при збільшенні ширини підрізання пласта від 9 до 13 см, виживання зросло на 3,3%, а подальше збільшення ширини на виживання майже не вплинуло. Це викликано тим, що збільшення ширини підрізання дещо знижує конкурентну дію існуючого травостою. Схожим чином впливає на виживання і глибина підрізання пласта: при зміні глибини від 4 до 7 см, виживання зросло на 14%, а при подальшій зміні глибини до 10 см лише на 0,5%. Це можна пояснити тим, що основна маса кореневої системи знаходиться на невеликій глибині (4...5 см), і після підрізання на такій глибині пошкоджені кореневі рештки розкидаються, виділяючи токсини, які негативно діють на сходи.
Необхідно відзначити, що при смуговому обробітку дернини найбільш адаптованими стосовно типу і стану дернини є фрезоподібний зубчатий робочий орган [5]. Внаслідок асиметричної реакції ґрунту; обумовленої асиметричністю зубів та характером їх заточки, робочий орган постійно обертається і ніколи не забивається, навіть на сильно запирієних площах.
Висновки.
1. В результаті досліджень прямого способу перезалуження кормових угідь за першою технологією (висів насіння у вирізану канавку) встановлено:
– смужка канавки повинна бути 8 см, глибина 5...6 см, а товщина шару розпушеного ґрунту на дні канавки 1,5...2,0 см;
– смужка міжряддя 20...22 см.
2. Технологія прямого перезалуження на другий рік залуження забезпечила збільшення урожайності в 2,5 рази, а вміст бобових у травостої в 4,2 рази. Внаслідок дослідження такої технології встановлено:
– при перезалуженні сильно виродженої луки відпадає необхідність, з метою зниження конкурентної дії існуючого травостою, вносити гербіциди;
– укладена збоку канавки відрізана смуга дернини в рік перезалуження не може використовуватися як сіножать.
3. Альтернативна технологія, яку почали вивчати з 2002 року має ряд технологічних переваг перед першою. Тому дослідження обох технологій повинно продовжуватися на різних типах лук і з різним ступенем виродженості.
 
Бібліографічний огляд
1. Справочник по луговодству. – М.: Московский рабочий, 1976.–  С. 46-51.
2. Коломейченко В. Освоение склонов под сенокосы и пастбища// Международный сельскохозяйственный журнал.– 1984.– № 1.–  С. 53-54.
3. Макаренко П., Осецька Г. Вплив підсіву трав на продуктивність старосіяних злакових лук// Вісник с. г. науки.– 1983.– № 8.– С. 34-35.
4. Доспехов В.А. Методика полевого опыта с основами статистической обработки результатов исследований. – М.: Колос.– 1985. – 361 с.
5. Декл. пат. на винахід № 69621 А (UA) А 01В49/06. Пристрій для прямої сівби трав та піддернинного внесення добрив на луках / Прокопенко Д.Д., Сажко Л.І., Пйонтик Ю.Л. та інші. Опубл. 15.09.2004, Бюл. № 9.

 
Категорія: Лаборатоія механізації тваринництва | Додав: evgeniu
Переглядів: 624 | Завантажень: 470 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar