MENU

Бюлетень Інституту сільського господарства степової зони НААН України №5 2013

Бюлетень Інституту сільського господарства степової зони НААН України. – 2013. – №5

Зміст

 

Землеробство, рослинництво, селекція

  • Є. М. Лебідь, Л. М. Десятник, Ф. А. Льоринець, І. Є. Федоренко, І. М. Ліб
    ЕФЕКТИВНІСТЬ ПАРОВОГО ПОЛЯ В ПІВНІЧНОМУ СТЕПУ.
    Наведено результати досліджень з вивчення ефективності чорного, зайнятого та сидераль-ного пару порівняно з таким попередником, як горох, з метою одержання високого урожаю пшени-ці озимої. Встановлено вплив полицевого і безполицевого основного обробітку ґрунту та добрив на урожайність цієї культури.
  • О. І. Цилюрик, А. І. Горбатенко, А. Г. Горобець
    ЕФЕКТИВНІСТЬ НУЛЬОВОГО ОБРОБІТКУ ҐРУНТУ І ПРЯМОЇ СІВБИ ПРИ ВИРОЩУВАННІ ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР В СТЕПУ.
    Вивчено агроекономічні аспекти нульового обробітку ґрунту при вирощуванні озимої пше-ниці та кукурудзи на зерно. Встановлено доцільність прямої сівби зернових культур з точки зору економії палива та зменшення затрат праці.
  • А. Д. Гирка, Т. В. Гирка, І. О. Кулик
    ФОРМУВАННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ВІВСА ПІД ВПЛИВОМ МАКРО- ТА МІКРОДОБРИВ У ПІВНІЧНОМУ СТЕПУ УКРАЇНИ.
    Наведено результати вивчення впливу мікродобрив та азотних підживлень на продуктив-ність рослин вівса в умовах північного Степу. Встановлено, що сумісне застосування мікродобрив для обробки насіння та обприскування рослин у фазі кущення з підживленням рослин азотом на фоні N40P40K40 забезпечує підвищення врожайності вівса на 20 %.
  • Є. І. Бєліков, Т. Г. Купріченкова, Л. П. Шиманський, М. Ф. Надточаєв
    ЕКОЛОГІЧНЕ СОРТОВИПРОБУВАННЯ РАННЬОСТИГЛИХ ГІБРИДІВ КУКУРУДЗИ В РЕСПУБЛІЦІ БІЛОРУСЬ.
    Наведені результати екологічного сортовипробування 7 ранньостиглих гібридів кукурудзи в двох пунктах Республіки Білорусь. Встановлено, що за врожайністю зеленої маси достовірно пере-вищують стандарт 4 гібриди, за врожайністю сухої речовини – 6 гібридів, а за врожайністю зер-на – всі зразки. Найкращим був гібрид Еней 200 СВ, в якого ознака висока врожайність корелювала зі стабільністю її прояву.
  • О. І. Бокун
    ПОРІВНЯЛЬНА ЕФЕКТИВНІСТЬ ХІМІЧНИХ ТА МЕХАНІЧНИХ ЗАСОБІВ КОНТРОЛЮВАННЯ БУР'ЯНІВ У ПОСІВАХ КУКУРУДЗИ В СТЕПУ УКРАЇНИ.
    Вивчено вплив бур’янів на винос поживних речовин з ґрунту, використання вологи рослинами кукурудзи, їх продуктивність та урожайність зерна. Встановлені найкращі гербіциди для захисту посівів кукурудзи від бур’янів та проведена їх екологічна оцінка.
  • В. Ю. Черчель, В. А. Марочко, Л. О. Максимова, В. В. Плотка
    ОЦІНКА ТА ДОБІР ЗА ХОЛОДОСТІЙКІСТЮ ЛІНІЙ КУКУРУДЗИ S3 І S4 ГЕНЕРАЦІЙ, ОТРИМАНИХ НА БАЗІ РАННЬОСТИГЛОГО КРЕМЕНИСТОГО МАТЕРІАЛУ.
    Наведені результати оцінки та добору самозапилених ранньостиглих кременистих ліній ку-курудзи за ознакою «холодостійкість» лабораторним методом. Виділено кременисті високохолодо-стійкі лінії ДК959, ДК516, ДК204 та ДК357А. Виявлено, що кращими донорськими властивостями характеризуються вихідні лінії ДК204 та ДК357А. Надійним методом первинної оцінки та добору генотипів S3– S4 генерацій самозапилення за ознакою «холодостійкість» є холодне пророщування на-сіння в рулонах.
  • М. М. Федько
    СЕЛЕКЦІЯ СЕРЕДНЬОПІЗНІХ ФАО>400 ГІБРИДІВ КУКУРУДЗИ (ZEA MAIZE L.) НА ВИСОКУ АДАПТИВНУ ЗДАТНІСТЬ ТА ЕКОЛОГІЧНУ СТАБІЛЬНІСТЬ.
    В результаті багаторічних екологічних досліджень виявлено домінування за продуктив-ністю простих гібридів кукурудзи та підвищену екологічну пластичність і стійкість до стресових умов у гібридів більш складних гетерозисних схем.
    За результатами проведених досліджень виділені самозапилені лінії кукурудзи, які ввійшли до складу середньопізніх гібридів переданих на державне сортовипробування. Відзначено максимальну загальну адаптивну здатність у гібридів гетерозисних моделей Iodent × С103 та Iodent × BSSS.
  • І. Д. Ткаліч, А. Д. Гирка, О. В. Бочевар
    ПРОДУКТИВНІСТЬ ГІБРІДІВ СОНЯШНИКУ В РІЗНІ ЗА ЗВОЛОЖЕННЯМ РОКИ.
    Наведені результати багаторічних експериментальних досліджень продуктивності і якості насіння сучасних гібридів соняшнику в умовах північного Степу. На підставі одержаних даних сіль-госпвиробникам буде легше орієнтуватися при доборі найпродуктивніших гібридів і сортів соняш-нику, занесених до Реєстру сортів рослин України, з метою вирощування їх в умовах певного ра-йону.
  • Л. А. Ільченко
    ОСОБЛИВОСТІ СЕЛЕКЦІЇ АНАЛОГІВ -ВІДНОВЛЮВАЧІВ ФЕРТИЛЬНОСТІ КУКУРУДЗИ М і С ТИПІВ ЦЧС.
    Зроблено класифікацію самозапилених ліній кукурудзи щодо реакції на стерильну цитоплазму залежно від генетичного походження. Досліджено особливості селекції аналогів-відновлювачів фертильності М і С типів ЦЧС. Наведено ряд районованих гібридів, для впровадження яких у ви-робництво практичне застосування ЦЧС стало необхідною умовою.
  • А. В. Черенков, С. А. Хорішко, Н. С. Пальчук, О. М. Козельський
    СОРТОВІ ОСОБЛИВОСТІ ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ ЗАЛЕЖНО ВІД УМОВ ВИРОЩУВАННЯ В ЗОНІ СТЕПУ.
    Розглянуто сортові особливості рослин різних сортів пшениці озимої в осінній період ве-гетації. Досліджено вплив запасів продуктивної вологи в ґрунті та гідротермічних умов осені на розвиток кореневої системи озимини, морфологічні показники і накопичення надземної маси рос-линами залежно від сортових особливостей.
  • Є. М. Лебідь, Ф. А. Льоринець, Л. М. Десятник, І. Є. Федоренко
    ПРОДУКТИВНІСТЬ ПОЛЬОВИХ КУЛЬТУР ЗАЛЕЖНО ВІД СТРУКТУРИ ПОСІВУ ТА РІВНЯ УДОБРЕННЯ В СІВОЗМІНАХ ПІВНІЧНОГО СТЕПУ УКРАЇНИ.
    Економічно доцільним агрозаходом є удосконалення структури посівних площ сівозмін. На родючих чорноземних ґрунтах внесення мінеральних добрив у дозах, що перевищують 150 кг д. р. на гектар площі сівозміни, а також виключення азоту з їх складу призводить до непродуктивного ви-користання добрив, зниження окупності та зростання енерговитрат.
  • І. І. Гасанова, О. О. Педаш, Є. Л. Конопльова, Н. Л. Ноздріна, О. М. Козельський
    ЯКІСТЬ ЗЕРНА ПШЕНИЦІ ОЗИМОЇ В ПІВНІЧНОМУ СТЕП.
    Дослідження проведені в умовах північного Степу виявили певні особливості в формуванні якості зерна сучасних сортів пшениці озимої по чорному пару та після ячменю ярого. Встановлені оптимальні дози мінеральних добрив, при внесенні яких можливо одержати продовольче зерно 3-го класу якості після стерньового попередника, а також визначена ефективність захисту посівів пшениці від клопа шкідливої черепашки та доцільність позакореневих підживлень карбамідом. З'ясо-вано, які сорти найменше втрачають якість зерна при перестоюванні хлібів на пні.
  • А. Д. Гирка, Ю. Я. Сидоренко, О. В. Ільєнко, О. В. Бочевар
    СПОСОБИ ПІДВИЩЕННЯ ЗЕРНОВОЇ ПРОДУКТИВНОСТІ ГОРОХУ В ПІВНІЧНОМУ СТЕПУ УКРАЇНИ.
    Наведені результати багаторічних експериментальних досліджень з визначення ефективних шляхів підвищення зернової продуктивності різних сортів гороху. Виявлено, що за рахунок кращого співвідношення насіння сортів гороху листочкового та вусатого морфологічного типу, норми висіву, передпосівної обробки насіння водними розчинами біологічних, рістстимулюючих, а також мікро-елементних препаратів у поєднанні з мінеральними добривами можливо досягти формування опти-мальних біометричних параметрів та елементів структури врожайності у неполягаючих сортів гороху, придатних до збирання прямим комбайнуванням.
  • С. П. Клявзо, В. І. Чабан, Т. М. Шайтор, Н. В. Ковальова
    ПОТЕНЦІАЛ МІНЕРАЛІЗАЦІЇ ЧОРНОЗЕМУ ЗВИЧАЙНОГО СТЕПОВОЇ ЗОНИ УКРАЇНИ.
    Досліджено потенціал мінералізації (N0) зональних грунтів та можливі його зміни залежно від інтенсивності їх використання. Встановлено, що грунт перелогу характеризується максималь-ним значенням – 320,0 мг/кг. Застосування гною, помірних та високих доз азотних добрив практич-но не впливало на параметри потенціалу мінералізації (190–202 мг/кг) та константу її швидкості (0,099–0,103, тиждень-1), що свідчить про кінетичну однорідність азотного фонду чорнозему зви-чайного.
  • І. М. Семеняка
    ОПТИМІЗАЦІЯ ПЛОЩІ ПОСІВІВ КУКУРУДЗИ У КІРОВОГРАДСЬКІЙ ОБЛАСТІ НА ОСНОВІ АНАЛІЗУ ДИНАМІКИ УРОЖАЙНОСТІ.
    Проведено аналіз статистичних даних урожайності, валових зборів зерна кукурудзи та гру-пування адміністративних районів Кіровоградщини за ефективністю використання природних ре-сурсів шляхом перерозподілу посівних площ під цією культурою.
  • Ю. В. Данилова
    ФОРМУВАННЯ ВРОЖАЙНОСТІ ТА ЯКОСТІ ПРОДУКЦІЇ ЦУКРОВОЇ КУКУРУДЗИ ЗАЛЕЖНО ВІД ПОПЕРЕДНИКІВ, СПОСОБІВ ОБРОБІТКУ ГРУНТУ ТА СТРОКІВ СІВБИ.
    Одержано попередні результати досліджень з впливу попередників, способів обробітку ґру-нту та строків сівби на урожайність цукрової кукурудзи.
  • А. С. Бондаренко, Р. В. Бенда, О. Ю. Шишкіна, Ю. М. Прядко
    СУЧАСНІ ТЕНДЕНЦІЇ КОН’ЮНКТУРИ СВІТОВОГО ТА УКРАЇНСЬКОГО РИНКУ ЗЕРНА КУКУРУДЗИ.
    Здійснено аналіз світового виробництва, споживання та залишків зерна кукурудзи. Наведені дані щодо збільшення площ посівів та урожайності кукурудзи в розрізі регіонів України. Показана ефективність вітчизняної селекції в підвищенні конкурентоспроможності гібридів.
  • A. D. Gyrka, V. A. Ischenko, T. V. Gyrka, O. G. Andreichenko
    EFFICIENCY OF FERTILIZER APPLICATION UNDER SPRING BARLEY GROWING IN AGROCENOSES OF NORTHERN STEPPE.
    The efficiency of preplant use of complex mineral fertilizers separately and in combination with spray dressing of spring barley plants by nitrogen when grown after predecessors: soya, sunflower and winter wheat, is determined. The highest level of crop yield hulled and naked barley provided at growing after predecessor soya. It is established that local fertilizing by nitrogen of spring barley plants in the phase of tillering and its combination with the introduction of the complex fertilizer was less efficient than their separate application.
  • Ю. І. Ткаліч, М. П. Ніценко
    ВПЛИВ БІОПРЕПАРАТІВ НА ВРОЖАЙНІСТЬ ГІБРИДІВ СОНЯШНИКУ В СТЕПУ.
    Наведені результати польових досліджень впливу інокуляції насіння біопрепаратами на ріст, розвиток трьох гібридів соняшнику різних морфобілогічних груп. Встановлена можливість підви-щення врожайності та якості продукції за рахунок обробки насіння мікробними препаратами діа-зофіт, КЛ-9, фосфоентерин + діазофіт.
  • T. M. Satarova, A. I. Vinnikov, S. V. Khoprichkova
    BIOINFORMATICAL ANALYSIS OF MAIZE DWARF MOZAIC VIRUS GENOME FORMAIZE MARKER-ASSISTED SELECTION.
    The analysis of genome of maize dwarf mosaic virus (MDMV) is conducted according to computer databases Genome, Nucleotide, Gene, and Protein of bioinformatic server NCBI. It is determined that geno-me of MDMV includes 9515 nucleotides, but only 8553 of them take place in the encoding of amino acid sequences. MDMV is characterized with economy of genome organization, particularly 2 of 10 genes of this virus are overlapped. In maize the resistance to dwarf mosaic virus infection is controlled by dominant allele of gene Mdm1, which is situated in chromosome 6, in bin 6.1 and is localized between nucleotide coor-dinates 9491573 and 14931786. Markers of single nucleotide polymorphism (SNP-markers) in maize ge-nome closest to locus mdm1 are determined. The obtained results should be applied to production of maize hybrids resistant to dwarf mosaic virus with methods of MAS-selection.
  • М. Я. Кирпа
    НАУКОВЕ ОБГРУНТУВАННЯ ІННОВАЦІЙНИХ ПРОМИСЛОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ ЗБЕРІГАННЯ ЗЕРНА.
    Вивчено склад зернової маси та вплив основних факторів – вологості, температури, доступу кисню до зерна в процесі зберігання. Встановлено ефективність та промислове значення різних тех-нологій зберігання сухої зернової маси у стаціонарних зерносховищах та полімерних зернових рука-вах, а вологої – за рахунок зберігання-консервування. У стаціонарних сховищах рекомендовано збері-гати будь-яке зерно, у полімерних рукавах – продовольчо-кормового призначення, шляхом консер-вування – зерно для кормових і технічних цілей.
  • О. Є. Клімова
    СЕЛЕКЦІЯ КУКУРУДЗИ ЦУКРОВОЇ НА СИНЕЛЬНИКІВСЬКІЙ СЕЛЕКЦІЙНО-ДОСЛІДНІЙ СТАНЦІЇ.
    Висвітлено результати досліджень з селекції кукурудзи цукрової в зоні недостатнього зво-ложення північного Степу. Наведена характеристика сортів і гібридів, морфологічний тип яких від-повідає існуючим вимогам виробництва. Проведене останніми роками збагачення генетичного ре-сурсу лінійного матеріалу кукурудзи цукрової та удосконалення методик і принципів виділення цінних генотипів дає можливість підвищити результативність селекції високоврожайних гібридів з поліп-шеними смаковими і технологічними якостями зерна.
  • А. В. Алдошин, А. Т. Самойленко, Е. М. Федоренко, А. В. Яланський, Т. П. Черенкова
    ОСОБЛИВОСТІ НАСІННИЦТВА СОРГОВИХ КУЛЬТУР.
    Висвітлені біологічні особливості соргових культур, з'ясовано їх місце в світовому сіль-ськогосподарському виробництві, показана динаміка посівних площ цих культур в Україні і визначені майбутні перспективи, наведений розрахунок потреби насіння і необхідних для цього площ насін-ницьких посівів. Надані рекомендації щодо технології вирощування насіння сорго в насінницьких гос-подарствах.
  • С. В. Маслійов
    УРОЖАЙНІСТЬ ГІБРИДІВ КУКУРУДЗИ ЦУКРОВОЇ ЗА РІЗНИХ СТРОКІВ СІВБИ.
    Наведені дані щодо тривалості міжфазних періодів та періоду вегетації від сходів до молоч-ної стиглості зерна. Показана урожайність початків гібридів кукурудзи цукрової залежно від строків сівби в умовах північного Степу України.
  • О. А. Горщар, Г. А. Токарчук, В. І. Горщар
    ЕФЕКТИВНІСТЬ ПРЕПАРАТІВ ДЛЯ ОБРОБКИ ЗЕРНОПРОДУКЦІЇ З МЕТОЮ ЗАХИСТУ ВІД ПЛІСНЯВІННЯ ТА ШКІДНИКІВ.
    Висвітлено результати досліджень з вивчення ефективності дії препаратів біологічного походження та їхніх сумішей проти шкідників запасів зерна і пліснявіння насіння. Виявлено суміші препаратів, що мають одночасно інсектицидні та фунгіцидні властивості.
  • Т. М. Бондарь
    КОМБІНАЦІЙНА ЗДАТНІСТЬ СІМЕЙ S2 І S3, ВИДІЛЕНИХ НА БАЗІ СИНТЕТИЧНИХ ПОПУЛЯЦІЙ КУКУРУДЗИ (ZEA MAIZE L.), СПОРІДНЕНИХ З ПЛАЗМОЮ АЙОДЕНТ.
    Наведені результати досліджень тесткросів сімей S2 на базі двох сестринських восьмилі-нійних популяцій, визначена їх загальна і специфічна комбінаційна здатність. Відібрано кращі сім’ї як джерело майбутніх ліній.
  • Е. М. Рябченко
    СЕЛЕКЦІЙНА ЦІННІСТЬ ПОДВІЙНО - ГАПЛОЇДНИХ ЛІНІЙ КУКУРУДЗИ (ZEA MAIZE L.) ГЕНЕТИЧНОЇ ПЛАЗМИ ЛАНКАСТЕР.
    Наведено результати вивчення загальної і специфічної комбінаційної здатності подвійно-гаплоїдних (ПГ) ліній кукурудзи зародкової плазми Ланкастер. Виділено 6 кращих ПГ ліній з високими оцінками ефектів ЗКЗ та варіанс СКЗ і 3 гібридних комбінації за ознакою «врожайність зерна».
  • А. Д. Гирка, Ю. Я. Сидоренко, О. В. Ільєнко, О. В. Бочевар, С. М. Остапенко
    ІНКРУСТАЦІЯ НАСІННЯ – ВАЖЛИВИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ ЗАСІБ ПІДВИЩЕННЯ УРОЖАЙНОСТІ ЗЕРНА ЯРИХ КОЛОСОВИХ КУЛЬТУР У СТЕПУ УКРАЇНИ.
    Наведені результати багаторічних експериментальних досліджень з визначення ефектив-ності передпосівної обробки насіння в технології вирощування ярих колосових культур. Виявлено, що передпосівна інкрустація насіння тритикале, пшениці та ячменю водними розчинами рістстиму-люючих і мікроелементних препаратів на хелатній основі в комплексі з протруйником забезпечує рослинам належний стартовий ріст на початковому етапі їх розвитку, сприяє поліпшенню біо-метричних показників та елементів структури врожайності.
  • М. С. Шевченко, О. М. Шевченко, Н. В. Швець
    АГРОДИНАМІКА ВОЛОГОСПОЖИВАННЯ ЗАЛЕЖНО ВІД ТЕХНОЛОГІЧНИХ ФАКТОРІВ ЗЕМЛЕРОБСТВА СТЕПОВОЇ ЗОНИ.
    На основі багаторічних польових досліджень встановлено вплив гідротермічних умов, сіво-змін, способів основного обробітку ґрунту, добрив і засобів захисту рослин на формування урожаю культурних рослин. Аналіз побудовано на математичній моделі, яка розкриває рівень детермінації величини врожаю кожного з наведених факторів. Показано, що ріст і розвиток рослин зернових культур залежить від рівня вологозабезпеченості, який створює кожний технологічний прийом. На-ведено експериментальні дані динаміки ґрунтової вологи в сівозміні та при наявності бур'янів в по-сівах.
  • S. О. Оliynyk
    THE USE OF EXTRUDED FEED GRAIN AT FORMATION OF FORAGE BEHAVIOR OF CALVES.
    The use of grain extrudates feeding calves in the dairy period contributes to the formation in animals with desirable type of forage behavior and allows to maintain the average daily weight gain their live weight at the level of 800–900 g of being accustomed to the consumption of fodder.
  • В. С. Козир
    ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИРОЩУВАННЯ ГЕРЕФОРДІВ У СТЕПОВІЙ ЗОНІ УКРАЇНИ.
    Доведена ефективність вирощування бугайців герефордської породи у степовій зоні України до 30-місячного віку. При цьому забійні показники і якість яловичини лишаються високими, а при-бутковість не знижується.

Зоотехнія, ветеринарія



Джерело: http://www.institut-zerna.com/news/2014-04-28/154
Категорія: Статті друковані | Додав: evgeniu (28.04.2014) W
Переглядів: 998 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar