MENU

Комплексний біологічний препарат Біогран у технологіях вирощування картоплі і овочів

 

Сучасні технології вирощування сільськогосподарських культур повинні передбачати використання агроприйомів, які оптимізують живлення рослин і при цьому є екологічно доцільними і економічно вигідними. Застосування мікробних препаратів сприяє суттєвому зростанню ступеня засвоєння поживних речовин, і в т. ч. діючої речовини з добрив. При цьому з'являється реальна можливість зниження агрохімічного пресингу на рослини і ґрунт.

В Інституті сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН проведено дослідження взаємодії бактерій родів Azospirillum та Azotobacter з рослинами картоплі, огірків, капусти і томатів, що стало передумовою створення нового біопрепарату комплексної дії Біограну для підвищення урожайності зазначених культур. Функціональна комплексність Біограну досягається завдяки включенню до його складу двох дієвих інгредієнтів. Так, Біогран для картоплі містить азотфіксуючі бактерії Azospirillum brasilense 410 і біогумус або його водну витяжку (у випадку рідкої форми препарату). Біогран для овочів відрізняється тим, що його мікробним біоагентом є інші мікроорганізми - консорціум штамів бактерій Azotobacter chroococcum і Azotobacter vinelandii М-70/2. Обрані для створення препарату бактерії не тільки активно фіксують молекулярний азот повітря, а й є активними продуцентами рістстимулюючих речовин. Інша складова препарату, біогумус - це продукт вермикомпостування гною ВРХ за участю гібриду Червоного каліфорнійського черв’яка, визнаний сьогодні біологічно активним добривом, що являє собою складний комплекс високоактивних речовин, комплементарних потребам рослин. До його складу входять регулятори росту, гумінові та амінокислоти, мікро- та макроелементи. Зупиняючи свій вибір на зазначених інгредієнтах, науковці врахували недоліки традиційних бактеріальних препаратів, дієвими компонентами яких є лише селекціоновані мікроорганізми. Завдяки своїй комплексності Біогран забезпечує ефективність застосування навіть за несприятливих погодних умов, коли ефективність традиційних мікробних препаратів зазвичай знижується.

Необхідність створення двох препаративних форм Біограну продиктована реальною ситуацією, що склалась у галузях картоплярства та овочівництва. В умовах реформування аграрного сектору економіки залежно від можливостей господарств щодо технічної оснащеності та розмірів полів при впровадженні розробки є можливість використання більш прийнятної в конкретних умовах форми препарату. Споживачеві надається можливість вибору: обробляти насіннєвий матеріал картоплі та овочів рідкою формою Біограну перед посадкою (посівом) або вносити гранульований препарат безпосередньо в ґрунт під час посадки чи посіву.

Польові дослідження ефективності Біограну в технологіях вирощування картоплі та овочевих культур показали, що використання препарату сприяє підсиленню біологічної активності в ризосферному ґрунті рослин, позитивно впливає на їх розвиток і фізіологічні процеси та забезпечує формування більшого врожаю з покращеними якісними характеристиками продукції (відбувається збільшення вмісту крохмалю та аскорбінової кислоти в картоплі, знижується вміст нітратів у овочевій продукції).

Перевірка ефективності Біограну для овочевих культур, проведена в Інституті овочівництва і баштанництва НААН, показала, що його застосування в ґрунтово-кліматичних умовах Лівобережного Лісостепу України забезпечує вагомі прирости урожаю. Застосування препарату у технологіях вирощування огірків, томатів та капусти білоголової сприяло збільшенню як валової, так і товарної урожайності (табл. 1).

Таблиця 1. Вплив Біограну на урожайність овочів (польові досліди, 2011 р.)

За виробничої перевірки ефективності Біограну у технології вирощування картоплі, проведеної на дерново-підзолистому ґрунті Чернігівського Інституту АПВ НААН на фоні застосування 40 т/га гною та мінеральних добрив у кількості N90P60K90, одержано приріст урожаю на рівні 3,5 т/га або 14,2% у порівнянні з контролем при застосуванні гранульованого біопрепарату та 5,8 т/га (або 23,6%) при використанні рідкої форми Біограну.

Слід зауважити, що інокуляція насіннєвого матеріалу рідким біопрепаратом несумісна з протруєнням. Гранульований препарат вигідно відрізняється від нього та багатьох інших мікробних препаратів, використання яких пов’язане з певними обмеженнями при застосуванні пестицидів через їх здатність негативно впливати на мікроорганізми. Ефективність гранульованої препаративної форми Біограну не знижується при застосуванні хімічних засобів у технології вирощування картоплі та овочів, оскільки прямого контакту пестицидів з біологічним агентом препарату немає.

Волкогон В.В., чл.-кореспондент НААН,

Дімова С.Б., канд. с.-г. наук,

Інститут сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН



Джерело: http://agrodovidka.info/post/6725
Категорія: Презентаційні матеріали | Додав: evgeniu (28.04.2014)
Переглядів: 699 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar